szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Częstochowa: finał 18. Diecezjalnego Konkursu Biblijnego

 

 

Materiał na PORTALU NIEDZIELI

 

Błogosławiony, który odczytuje, i ci, którzy słuchają słów proroctwa, a strzegą tego, co w nim napisane” (Ap 1, 3), pod takim hasłem odbył się 28 lutego w budynku Kurii Metropolitalnej w Częstochowie finał 18. Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. W finale uczestniczyło 12 uczniów z 9 szkół. 

 

W tym roku laureatami konkursu zostali: 1 miejsce - Szymon Kuc z Zespołu Szkół w Trębaczewie, II miejsce - Wojciech Dąbek ze Szkoły Podstawowej w Pińczycach i III miejsce  - Julia Iglantowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi nr 2  w Radomsku.

 

W drodze do finału uczniowie najpierw przeszli etap szkolny i regionalny. W etapie szkolnym brało udział 275 uczniów, a w regionalnym 59. 

Z finalistami spotkał się bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej – Słowo Boże potrzebuje siewców, czyli ludzi, szczególnie młodych, którzy to Słowo znają i głoszą. Proszę was, abyście wykorzystali znajomość Słowa Bożego, swoją wiedzę po to, by dzielić się nim, rozsiewać. Tu sprawdza się tajemnica Słowa Bożego, katecheci głosili wam Słowo Boże, a wy je pojęliście i teraz  wy macie przekazywać je innym – mówił bp Przybylski.

 

Biskup podziękował uczestnikom konkursu za „trud poznania Słowa Bożego” i zauważył, że „większość ludzi ma w domu Pismo Święte, a dlaczego ich to nie nawraca?”.

 

Celem Diecezjalnego Konkursu Biblijnego było poznanie księgi Apokalipsy św. Jana, ukazanie wartości Pisma Świętego w życiu chrześcijanina, pogłębienie wiedzy i wiary, kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o Słowo Boże, zachęcenie do większego zainteresowania i aktywności na lekcjach religii i życiu szkoły, inspirowanie do czynnego uczestnictwa w życiu Kościoła i społeczności lokalnej, czyli szukania w Biblii drogowskazów dla życia – podkreślają organizatorzy konkursu.

 

Konkurs odbył się pod patronatem honorowym abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Organizatorem konkursu był Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz, Beata Pieczykura/Niedziela

Fot. Beata Pieczykura/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Za Świętym Grzegorzem z Nyssy potwierdzamy, że są trzy sprawy, które charakteryzują chrześcijanina: sposób myślenia, sposób mówienia i sposób życia. Myślmy „tak”, mówmy „tak” i żyjmy „tak” - dziś, aby jutro nikt z nas się nie wstydził...

8 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.