szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Bp Przybylski do Kół Żywego Różańca: Wielką siłę przemiany ma każdy różaniec

 

 

FOTORELACJA

 

Wielką siłę przemiany ma każdy różaniec. To modlitwa, która może zmienić najbardziej beznadziejne sytuacje na ziemi. Różańcowa modlitwa daje Boże życie – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej do członków Kół Żywego Różańca z archidiecezji częstochowskiej, którzy w sobotę 5 października br. pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

 

Mottem pielgrzymki były słowa Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Kół Żywego Różańca: „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”. Pielgrzymowanie rozpoczęło się czuwaniem modlitewnym, które wraz z modlitwą różańcową poprowadzili ojcowie i bracia paulini z Leśniowa.

Konferencję nt. „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” wygłosił ks. dr Jacek Gancarek,  moderator krajowy Żywego Różańca i kustosz sanktuarium w Myszkowie–Mrzygłodzie.

 

Ks. Gancarek przypomniał m. in. sylwetkę Pauliny Jaricot – Ona chciała, aby poprzez różaniec każdy człowiek poznał Chrystusa  i w tym celu stworzyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary i założyła Koła Żywego Różańca – przypomniał ks. Gancarek.

 

– Tam, gdzie jest różaniec nie może zabraknąć modlitwy za misje Kościoła. Różaniec po sakramentach świętych jest najbardziej sprawdzoną modlitwą. Módlmy się na różańcu i sami zachęcajmy do tej modlitwy. Bądźmy sami misjonarzami w naszych środowiskach głosząc dzieło różańcowe – mówił ks. Gancarek.

 

Mszy św. w intencji Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze Kół Żywego Różańca.

W homilii bp Przybylski podkreślił, że „każdy kto się modli bardzo często stawia sobie pytanie, czy moja modlitwa jest dobra?”. –  Dobra modlitwa coś zmienia. Dobra modlitwa to nie jest tylko taka, w której jest pełno pięknych słów i wzruszeń, ale to jest takie spotkanie z Bogiem, które naprawdę coś zmienia we mnie, w mojej rodzinie, parafii, w Ojczyźnie i Kościele –  mówił bp Przybylski.

 

–   Modlimy się po to, abyśmy się przemienili i żeby świat się zmienił. Św. Paweł apostoł uczy nas takiej modlitwy, która jest śmiercią starego człowieka i narodzinami Bożego człowieka – kontynuował biskup.

 

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przypomniał, że „dobra modlitwa to jest taka, na którą wchodzę jako grzesznik, człowiek słaby, a wychodzę z modlitwy z pewnością, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych”. –  Jeśli wierzymy, że modlitwa coś zmienia, to będziemy potrafili wyłączyć telewizor, zostawić ważne zajęcia. Jeśli stracimy pewność w przemieniającą moc modlitwy, to ona nie będzie nas ciągnęła. Będzie nas męczyć i nie będziemy czuli potrzeby modlitwy –  wskazał biskup.

 

–   Dał nam Bóg taką przestrzeń, która wszystko zmienia i szkoda, że o tym często zapominamy kiedy martwimy się o świat, Kościół i Ojczyznę. Wielką siłę przemiany ma każdy różaniec. To modlitwa, która może zmienić najbardziej beznadziejne sytuacje na ziemi. Różańcowa modlitwa daje Boże życie –  dodał bp Przybylski.

 

Nawiązując do myśli Ojców Kościoła biskup podkreślił, że „takie modlitwy jak litanie, różaniec mają brzmienie jak pompa dająca wodę”. –  To tak jakbyśmy świat podlewali Bożą łaską. To tak jakbyśmy wlewali na pustynię źródła wody życia. Człowiek, który się modli sprowadza życie tam gdzie to życie uschło, wiara się wypaliła. Coraz więcej jest na ziemi duchowej pustyni –  mówił biskup i dodał: „Dwa obszary najbardziej wysuszone, bez Boga to świat młodego pokolenia. Módlcie się za wszystkie inicjatywy dla młodych i o wiarę młodego pokolenia. Módlcie się za nas księży, za naszą gorliwość i świętość, abyśmy byli prawdziwie duchownymi, a nie światowymi ludźmi”.

 

–  Różaniec to jest modlitwa Matki Bożej. Dlatego różaniec ma taką siłę. To modlitwa, którą Maryja zadaje nam podczas objawień. Odmawiać różaniec to przypominać sobie i kontemplować każdy moment życia Jezusa. Tak, żeby nasze życie było podobne do Jego życia –  zakończył bp Przybylski.

 

Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na kalwarii przy sanktuarium.

 

Arcybractwo Różańca Świętego w Mrzygłodzie zostało powołane już w 1644 r. w wyniku starań fundatora świątyni Stanisława Warszyckiego i ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Gorzelskiego, za zgodą prowincjała dominikanów i biskupa krakowskiego. Aktualnie przy Sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie działa „Centrum Misyjne”, które służy formacji animatorów misyjnych.

 

W archidiecezji częstochowskiej obok Kół Żywego Różańca działających przy parafiach również Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Częstochowskiej zapoczątkowały wiele lat temu inicjatywę zakładania młodzieżowych i dziecięcych kół żywego różańca i grup różańca misyjnego przy parafiach i szkołach w archidiecezji częstochowskiej.

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Foto: Beata Pieczykura/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W duchu Świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, pragnę wypowiedzieć następujące zadanie: "Kimkolwiek jesteśmy i gdziekolwiek jesteśmy, możemy i powinniśmy dążyć do doskonałości poprzez prawdę, a nie zamęt i zło!".

23 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.