szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Abp Depo: nie dopuśćmy do tego, aby o chrześcijaństwie mówiły tylko groby, kamienie i pomniki

 

 

FOTORELACJA

HOMILIA METROPOLITY CZĘSTOCHOWSKIEGO

„Zadaniem naszym jest nie dopuszczenie do tego, aby w tym, czy innym kraju o chrześcijaństwie mówiły tylko groby, kamienie i pomniki, bo wówczas już nie będziemy sobą i nie będziemy wiedzieć kim jesteśmy”– te słowa Benedykta XVI przypomniał w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył Mszy św. w kościele rektorskim pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. Tadeusz Zawierucha, rektor kościoła na cmentarzu Kule, ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie i ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

W homilii abp Depo przypomniał, że „przychodzimy dzisiaj na to miejsce nie tylko dla wdzięcznej pamięci, ale również dla zdobywania tożsamości”. – Kim jesteśmy, skąd pochodzimy, dokąd idziemy? Jaki jest sens cierpienia, przemijania i śmierci? Niesiemy te pytania w sobie przychodząc na te miejsca zwane cmentarzami, miejscami wiecznego spoczynku – podkreślił abp Depo i dodał: „ Musi powracać pytanie, czy z oczekiwaniem na zmartwychpowstanie? W każdej Eucharystii uobecnia się, to nie jest pamiątka, tajemnica śmierci i zmartwychwstania Chrystusa”.

– Jedynie Chrystus usensawnia ludzkie pytania i daje odpowiedź poprzez siebie. Nie poprzez naukę, którą głosił. Ona tylko była drogą do Niego. On dał samego siebie – kontynuował arcybiskup.

– Dzisiaj kiedy na wiele sposobów usiłuje się zagłuszyć Jego głos, kiedy wątpi się w Jego bóstwo mówiąc, że tylko był człowiekiem. Kiedy dzisiaj czyni się wiele, aby Boga uczynić wielkim nieobecnym to Kościół, który jest wspólnota wiary w Niego zapala światło wiary – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „spotykając Chrystusa poprzez tajemnicę krzyża każdy człowiek ma szansę odkryć tajemnicę swojego losu, swoich przejść przez życie i swoich przeznaczeń” i wskazał na „pierwszeństwo Boga w szukaniu człowieka”. – Bóg nic che zniewolonego stworzenia. Nie chce nas uczynić niewolnikami, ale chce żeby człowiek odkrywał prawdę o Bogu, bo wtedy zrozumie samego siebie. Są dwa etapy planu Boga. Pierwszy to ukryta strona ziemskiego życia, a drugi jego ostateczne zwieńczenie w rzeczywistości nieba – mówił metropolita częstochowski.

– Błogosławieństwa wypowiedziane na górze to sama tajemnica Jezusa. To On jest ubogi, cichy i pokornego serca, bo rządzi miłością z wysokości krzyża. Miłość jest drogą do przebaczenia. Z tych błogosławieństw wyłania się nowy obraz świata i człowieka, który Jezus zainaugurował – podkreślił abp Depo.

Arcybiskup wskazał na „nawrócenie i wołanie o przebaczenie” – Tego brakuje współczesnemu światu, któremu wydaje się być samowystarczalny i sam się uwielbia nie znając poczucia grzechu – podkreślił arcybiskup i przypomniał słowa Benedykta XVI z jego książki „Jezus z Nazaretu”: „Z chwilą, gdy człowiek zdecyduje się patrzeć na wszystko z perspektywy Boga i tak też żyć, wkracza na nową drogę i nie jest sam w wędrówce przez życie” – napisał Benedykt XVI.

– Ponad 40 lat temu Jan Paweł II stanął na polskiej ziemi, żeby pod krzyżem powiedzieć, że bez Chrystusa człowiek nie zrozumie samego siebie. I dlatego nie wolno Go wyłączać z jakiejkolwiek długości geograficznej, z Europy i świata. Bez Chrystusa nie zrozumiemy dziejów tego narodu – mówił arcybiskup i za Benedyktem XVI podkreślił, że konieczne jest „nie dopuszczenie do tego, aby w tym, czy innym kraju o chrześcijaństwie mówiły tylko groby, kamienie i pomniki, bo wówczas już nie będziemy sobą i nie będziemy wiedzieć kim jesteśmy”.

Po Mszy św. metropolita częstochowski poprowadził procesję żałobną.

O tajemnicy świętości mówił do wiernych również bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 1 listopada Mszy św. w kaplicy p.w. św. Józefa na częstochowskim cmentarzu Raków oraz procesji. (Zob. RELACJA NIEDZIELI) Natomiast biskup senior Antoni Długosz przewodniczył Mszy św. w kościele p.w. św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha, gdzie także przewodniczył procesji żałobnej.

Tekst i foto: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Audio: RADIO FIAT

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Z nauczania Świętego Jana Pawła II do polskich biskupów dzisiaj pragnę zacytować następujące słowa: "Nie lękajcie się głosić odważnego świadectwa o małżeństwie i rodzinie, bo ono zapisane jest w ich sercach i sumieniach". Dlatego kiedy przychodzą kryzysy - o których wspomniał tutaj Ojciec Mariusz - patrzmy w górę, patrzmy w Jej oczy i serce.
Przyzywajmy Ducha Świętego na wszelkie doświadczenia.

6 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.