szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Abp Depo: Dzisiejszy świat przeżywa dramatyczne rozdarcie

 

„Dzisiejszy świat przeżywa dramatyczne rozdarcie. Jest codzienna konfrontacja pomiędzy prawdą a kłamstwem, wiara i niewiarą, która jest coraz bardziej bez skrupułów” – mówił w homilii 4 maja w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika, w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz w intencji portalu informacyjnego Radia Fiat – czestochowskie24.pl, który obchodzi w tym roku pięciolecie swojego istnienia.

 

Mszę św. koncelebrowali m. in. o. Mariusz Tabulski - definitor generalny Zakonu Paulinów, ks. dr Jarosław Grabowski – redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Radia Fiat, ks. Robert Grohs - moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej oraz ks. dr Mariusz Trojanowski – sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.

 

Na Mszy św. zgromadzili się tradycyjnie pracownicy „Niedzieli” oraz członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Na Mszy św. obecni byli również pracownicy Radia Fiat i portalu Częstochowskie24.pl

 

W homilii abp Depo podkreślił, że „prawda o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa  jest dla nas darem i zaproszeniem. Nadaje sens naszemu życiu i daje nadzieję, że On sam jest w łodzi Kościoła”.

 

Metropolita częstochowski wskazał na słowa Chrystusa: „To Ja jestem, nie bójcie się” - W tych słowach jest ratunek dla Kościoła i świata. Mamy głosić Ewangelię w porę i nie w porę. Ewangelia to bogactwo spotkań z Chrystusem. Temu służą: tygodnik katolicki „Niedziela”, o którym papież Franciszek powiedział, że jest „darem Opatrzności dla Kościoła w Polsce”, Radio Fiat i Częstochowskie24.pl – mówił metropolita częstochiowski.

 

- Dzisiejszy świat przeżywa dramatyczne rozdarcie. Jest codzienna konfrontacja pomiędzy prawdą a kłamstwem, wiara i niewiarą, która jest coraz bardziej bez skrupułów. Tego dowodem jest wczorajszy atak na tajemnicę Kościoła, który stanowimy razem z Chrystusem – kontynuował abp Depo.

 

Arcybiskup wskazał na „zamęt postprawdy” - Buduje się sferę tzw. własnej religijności bez odniesienia do Boga i nie licząc się z tożsamością chrześcijańską narodu – podkreślił arcybiskup.

 

Na zakończenie metropolita częstochowski odniósł się do coraz bardziej powszechnej w Polsce kremacji ciał zmarłych. - Głoszenie prawdy o zmartwychwstaniu ciała w takiej sytuacji nie jest łatwe i przekonywujące – zauważył arcybiskup i za ks. prof. Waldemarem Chrostowskim podkreślił, że trzeba ponownie przemyśleć szacunek dla ciała po śmierci.

 

W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 7.30 odprawiana jest Msza św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz

Fot. Mariusz Książek (Archiwum Niedzieli)

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Kiedy w Kościele polskim przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha", prośmy o taką odwagę wiary i głoszenia Ewangelii, która nie będzie odbierana jako klerykalizacja życia społecznego, ale jako fundament jedności człowieka z Bogiem i ludzi między sobą. A zarazem miarą przyszłego sądu nad nami.

30 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.