szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
37. Pielgrzymka Archidiecezji Częstochowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej

 

 

37. Pielgrzymka Archidiecezji Częstochowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej w roku beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Tegoroczne pielgrzymowanie wiernych z wszystkich regionów duszpasterskich Archidiecezji Częstochowskiej odbywało się w duchu dziękczynienia za ocalenie w trudnym czasie pandemii i prośby o błogosławieństwo na dalszy odcinek kalwaryjskiej drogi życia. Jego uczestnicy przekonywali także o pamięci, szacunku i uznaniu dla życia i dokonań Prymasa Tysiąclecia. Mszy św. otwierającej 3 sierpnia modlitwę kalwaryjską przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Witając zebranych, o. Konrad Cholewa – franciszkanin, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, życzył: „Niech to wszystko, co kryje się w naszych sercach, Matka Boża Kalwaryjska w cudowny sposób rozwiązuje”. Ksiądz Arcybiskup, zawierzając Archidiecezję Częstochowską Matce Bożej, modlił się: „Spraw, Matko, dana nam z woli Chrystusa na Kalwarii, abyśmy byli między sobą jedno i jedno z Tobą na nieznane nam jutro. Pokładając nadzieję w Twojej macierzyńskiej miłości, prosimy o obfitość łask, również przed Twoim obliczem w sanktuarium zawierzenia w Praszce, które pobłogosławił Twój sługa św. Jan Paweł II, aby tam kopia tego cudownego obrazu była dla nas również źródłem mocy i jedności dla tych, którzy również przyjdą po nas”. W czasie homilii powiedział z kolei: „Stajemy na kalwaryjskim wzgórzu jako pielgrzymi wiary i niezawodnej nadziei, płynącej spod serca Maryi, aby życiem dawać codzienną odpowiedź w dziele nowej ewangelizacji. (…) Wchodzę tutaj w olbrzymi trud pielgrzymi abp. seniora Stanisława Nowaka, który wydeptał razem z wami tę drogę do Maryi z Częstochowy i z różnych miejsc archidiecezji (abp Nowak po raz pierwszy od 37 lat z powodów zdrowotnych nie uczestniczył w pielgrzymce – przyp. aut.). Odnosząc się do sytuacji społecznej, zaznaczył: "Trzeba podejmować działania broniące wartości chrześcijańskich, wartości rodziny, małżeństwa i życia. Mamy obowiązek stawiania oporu. Genderyzm musi upaść wskutek opozycji ponieważ mamy serce i zdrowy rozsądek, które zmuszają nas do działania, żeby nie było za późno. Im dłużej będziemy milczeć tym większą cenę zapłacimy".

W kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej abp Depo zawierzył Maryi pątników, którzy następnie na Dróżkach Pasyjnych zanurzali się w męce Pana Jezusa, ciągle ucząc się kalwaryjskiej duchowości i upraszając Bożych łask dla wiernych archidiecezji częstochowskiej. Rozważaniom przewodniczył ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz Kalwarii w Praszce i inicjator pielgrzymki. Zakończeniem tego kilkugodzinnego pokutnego nabożeństwa było rozesłanie oraz zachęta do pogłębiania duchowości kalwaryjskiej i wspierania chrześcijan w Ziemi Świętej.

 

                                                                                                        Tadeusz Bysina

tekst: Niedziela Częstochowska, nr 33 (1418), 15.08.2021 r.

foto: Parafia Świętej Rodziny w Praszce

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

89

10

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Jak zauważa jeden z katolickich dziennikarzy Franciszek Kucharczyk szerzy się w polityce świata, Europy i w Polsce nowa pseudoreligia, która ma na imię "dobrzyzn". A wyznaje następującą zasadę: "Nie wierzę w Boga, nie uznaję Go, ale jestem dobry". Odpowiedzmy słowami poezji: "Czy można żyć bez Ciebie, Boże? - Można! Ale nie można bez Ciebie owocować". Matko Wcielonego Słowa, módl się za nami!

7 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.