szukaj:
zaloguj:
Wiadomości
Śladami Świętego Józefa

 

 

Postać św. Józefa już po raz 4 połączyła trzy wspólnoty: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej, WSD i NSD Archidiecezji Częstochowskiej. Właśnie tu, w tej Niezwykłej Szkole, pod opieką i wstawiennictwem Niezwykłego Patrona – młodzież uczy się i modli, a tym samym rozeznaje swoje powołanie, by w przyszłości móc pójść „wielkodusznie i z czystym sercem za Chrystusem”. Wydarzeniem, które spaja wspólnotę alumnów  z nauczycielami, rodzicami i przyjaciółmi jest uroczystość ku czci św. Józefa. Odbywa się ona dwukrotnie, łącząc tym samym zarówno wspólnoty rodzinne jak i seminaryjne.

 

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i teraz uroczystościom przewodził biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Podczas odpustowej Eucharystii wygłosił homilię o roli św. Józefa w życiu mężczyzny. Nawiązywał przy tym do konfliktu tradycyjnego modelu rodziny z nowymi ideologiami.

 

Hierarcha podkreślał, że prawdziwy mężczyzna, młody czy starszy powinien być pełen wiary i odpowiedzialności – gotowy do obrony godności rodziny  i tradycyjnych wartości chrześcijańskich. „Spójrzcie na św. Józefa – jest on wzorem i świadectwem tego, jaki powinien być mężczyzna” – mówił Biskup sosnowiecki, nawiązując do słów św. Jana Pawła II.

 

Wpisując się w tradycję Niższego Seminarium Duchownego, alumni klasy II przygotowali spektakl słowno-muzyczny, nawiązujący do tego, jak młody człowiek przez postać św. Józefa i podążanie jego śladami może odkryć swoje powołanie. Przedstawienie ukazało, że każdy poprzez „życie proste i zwyczajne, nacechowane wiernością w rzeczach małych i wielkich może odpowiedzieć tak na Boże wezwanie”. Przytoczona w trakcie spektaklu „Józefowa droga” może prowadzić młodych ludzi zarówno do kapłaństwa jak i życia świeckiego – zgodnego z wiarą i Przykazaniami Bożymi.

 

Tekst: Dawid Borciuch

Foto: Przemysław Korczak

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Zdumiewamy się żywotnością Słowa Bożego, które jest bardzo żywe i skuteczne. W dzisiejszym fragmencie Listu św. Jana Apostoła słyszymy: "Ten, kto ma Syna, ma życie. A kto nie ma Syna Bożego, też nie ma życia”. Maryja uczy nas, będąc Matką Syna Bożego, że jest Matka życia. To wezwanie jest nam bardzo potrzebne. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie uznaje Boga jako Ojca, to wtedy nie uznając Syna, nie zrozumie Matki.

11 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.