szukaj:
zaloguj:
Wiadomości
Śladami Świętego Józefa

 

 

Postać św. Józefa już po raz 4 połączyła trzy wspólnoty: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej, WSD i NSD Archidiecezji Częstochowskiej. Właśnie tu, w tej Niezwykłej Szkole, pod opieką i wstawiennictwem Niezwykłego Patrona – młodzież uczy się i modli, a tym samym rozeznaje swoje powołanie, by w przyszłości móc pójść „wielkodusznie i z czystym sercem za Chrystusem”. Wydarzeniem, które spaja wspólnotę alumnów  z nauczycielami, rodzicami i przyjaciółmi jest uroczystość ku czci św. Józefa. Odbywa się ona dwukrotnie, łącząc tym samym zarówno wspólnoty rodzinne jak i seminaryjne.

 

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i teraz uroczystościom przewodził biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Podczas odpustowej Eucharystii wygłosił homilię o roli św. Józefa w życiu mężczyzny. Nawiązywał przy tym do konfliktu tradycyjnego modelu rodziny z nowymi ideologiami.

 

Hierarcha podkreślał, że prawdziwy mężczyzna, młody czy starszy powinien być pełen wiary i odpowiedzialności – gotowy do obrony godności rodziny  i tradycyjnych wartości chrześcijańskich. „Spójrzcie na św. Józefa – jest on wzorem i świadectwem tego, jaki powinien być mężczyzna” – mówił Biskup sosnowiecki, nawiązując do słów św. Jana Pawła II.

 

Wpisując się w tradycję Niższego Seminarium Duchownego, alumni klasy II przygotowali spektakl słowno-muzyczny, nawiązujący do tego, jak młody człowiek przez postać św. Józefa i podążanie jego śladami może odkryć swoje powołanie. Przedstawienie ukazało, że każdy poprzez „życie proste i zwyczajne, nacechowane wiernością w rzeczach małych i wielkich może odpowiedzieć tak na Boże wezwanie”. Przytoczona w trakcie spektaklu „Józefowa droga” może prowadzić młodych ludzi zarówno do kapłaństwa jak i życia świeckiego – zgodnego z wiarą i Przykazaniami Bożymi.

 

Tekst: Dawid Borciuch

Foto: Przemysław Korczak

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Jak zauważa jeden z katolickich dziennikarzy Franciszek Kucharczyk szerzy się w polityce świata, Europy i w Polsce nowa pseudoreligia, która ma na imię "dobrzyzn". A wyznaje następującą zasadę: "Nie wierzę w Boga, nie uznaję Go, ale jestem dobry". Odpowiedzmy słowami poezji: "Czy można żyć bez Ciebie, Boże? - Można! Ale nie można bez Ciebie owocować". Matko Wcielonego Słowa, módl się za nami!

7 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.