szukaj:
zaloguj:
Wiadomości
Obchody 100-lecia Niepodległości rozpoczęte w Parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie.

 

W niedzielny poranek o godz. 9.30 w parafialnym kościele św. Jakuba Ap. w Częstochowie była sprawowana Msza Święta w intencji poległych w obronie Ojczyzny i o pomyślność Rzeczypospolitej. Wydarzenie to zainaugurowało obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii NMP Częstochowskiej w Częstochowie, kapelan miejscowej Solidarności w koncelebrze ks. kan. Kazimierza Zalewskiego, proboszcza parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie.

Na wstępie proboszcz parafii przypomniał znamienne wydarzenie sprzed 100 lat, że to właśnie w Częstochowie na Jasnej Górze tutaj 4 listopada 1918 r. polski żołnierz stanął u bram klasztoru i zawiesił biało-czerwony sztandar.

Msza święta bardzo licznie zgromadziła dzieci i młodzież częstochowskich szkół. Uczestnicy wysłuchali listu Episkopatu Polski przygotowanego na ten dzień. Po uroczystościach w kościele, druga część miała miejsce przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Biegańskiego.

W niedzielę 11 listopada w kościele św. Jakuba Ap. zostanie odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny o godz. 12.30.

Warto przypomnieć, że kościół św. Jakuba Ap. w okresie międzywojennym i powojennym pełnił również funkcję kościoła garnizonowego dla Wojska Polskiego.

Materiał od: Oskar Juchnik

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Zdumiewamy się żywotnością Słowa Bożego, które jest bardzo żywe i skuteczne. W dzisiejszym fragmencie Listu św. Jana Apostoła słyszymy: "Ten, kto ma Syna, ma życie. A kto nie ma Syna Bożego, też nie ma życia”. Maryja uczy nas, będąc Matką Syna Bożego, że jest Matka życia. To wezwanie jest nam bardzo potrzebne. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie uznaje Boga jako Ojca, to wtedy nie uznając Syna, nie zrozumie Matki.

11 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.