szukaj:
zaloguj:
Wiadomości
Częstochowa: 25. rocznica śmierci bp. Miłosława Kołodziejczyka

 

[fot. archiwum "Niedzieli": Bp Miłosław Kołodziejczyk z Janem Pawłem II w czerwcu 1979 r. w Częstochowie, przed kościołem św. Zygmunta]

25 lat temu, 3 marca 1994 r. zmarł bp Miłosław Kołodziejczyk, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w latach 1978-1994. Był pierwszym biskupem mianowanym przez św. Jana Pawła II.

 

Z racji 25. rocznicy śmierci bp Miłosława Kołodziejczyka w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

 

W homilii bp Przybylski podkreślił, że „biskup Miłosław Kołodziejczyk podjął w swoim posługiwaniu próbę przełożenia studiów teologicznych na życie i działalność Kościoła” – Jako dogmatyk, większość swoich studiów poświęcił eklezjologii i teologii sakramentów, a jako biskup, wiernie przekładał te prawdy na praktykę urzeczywistniania się Kościoła w diecezji częstochowskiej – mówił bp Przybylski.

 

- Pozostanie dla nas świadkiem najczystszego myślenia o Kościele, który odłączony od sakramentów, stałby się jedynie pustą organizacją, a sakramenty odłączone od Kościoła byłyby tylko rytuałami bez znaczenia – kontynuował bp Przybylski.

 

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej zaznaczył, że „całe pokolenia kapłanów częstochowskich zapamiętają go jako wytrawnego wykładowcę, wymagającego i konkretnego rektora seminarium i biskupa pomocniczego, którego głównym przesłaniem była współpraca z kapłanami i organizacja ich pracy duszpasterskiej”.

 

- Dwadzieścia pięć lat temu bp Miłosław odszedł do Pana ofiarując swojej ukochanej diecezji dar najcenniejszy, dar swojego cierpienia – powiedział bp Przybylski.

 

Natomiast jutro, 4 marca, o godz. 11.30, w krypcie biskupów pomocniczych w kościele na cmentarzu Kule, zostanie odprawiona Msza święta w intencji śp. bpa Miłosława Kołodziejczyka.

 

Bp Miłosław Kołodziejczyk urodził się 23 czerwca 1928 r. w Sułoszowej (powiat olkuski). W 1935 r. rozpoczął naukę w miejscowej szkole powszechnej. Następnie dostał się do Szkoły Handlowej w Wolbromiu oraz kształcił się na tajnych kompletach, realizując gimnazjalny program nauczania. Po zakończeniu drugiej wojny światowej kontynuował naukę najpierw w Państwowym Gimnazjum Ogólnokształcącym w Olkuszu, potem w Liceum Ogólnokształcącym Ojców Pijarów w Krakowie i Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Sosnowcu. W tej ostatniej szkole, w 1947 r., uzyskał świadectwo dojrzałości.

 

Również w 1947 r. wstąpił do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po pięciu latach studiów filozoficzno-teologicznych uzyskał stopień magistra teologii na podstawie pracy pt. „O świętych obcowaniu w świetle nauki św. Tomasza z Akwinu”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Ignacego Różyckiego. 29 czerwca 1952 r. otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze częstochowskiej z rąk bp. Stanisława Czajki.

 

W latach 1952-53 pracował jako duszpasterz w parafii Zagórze na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Jeszcze jako wikariusz podjął studia specjalistyczne na KUL-u. W 1953 r. otrzymał nominację na wikariusza do parafii Gomunice, lecz już na początku następnego roku został zwolniony z tego stanowiska, by kontynuować rozpoczęte studia. Ukończył je w 1956 r. stopniem licencjata teologii, co dawało mu możliwość nauczania w seminarium (teologia dogmatyczna, propedeutyka teologii, patrologia i historia teologii). Nieustannie pracował także nad rozprawą doktorską. Od 1962 r. objął obowiązki prefekta seminaryjnego. W końcu obronił doktorat z teologii dogmatycznej w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na podstawie pracy pt. „Tożsamość mistycznego ciała Chrystusa i Kościoła rzymsko-katolickiego w teologii ostatniej doby” (1967 r.). Podobnie jak w przypadku magisterium promotorem jego pracy był ks. prof. Ignacy Różycki. Następnie w latach 1967-69 kontynuował studia w Rzymie, Paryżu i Louvain.

 

W 1969 r. objął również stanowisko zastępcy profesora teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Po roku został seminaryjnym prefektem studiów. Następnie w latach 1971-73 prowadził wykłady w Instytucie Eklezjologicznym w Częstochowie. Ponadto pracował dydaktycznie w Międzyzakonnym Wyższym Instytucie Katechetycznym i Przywydziałowym Studium Katechetycznym Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. Należał też do Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Za dotychczasowe osiągnięcia otrzymał w 1973 r. tytuł Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości. Rok później został mianowany prorektorem Instytutu Eklezjologicznego w Częstochowie.

 

Od 1974 r. pełnił także funkcje rektora seminarium duchownego diecezji częstochowskiej. Na stanowisku tym pracował 5 lat. 23 października 1978 r. papież Jan Paweł II ogłosił go biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej. Święcenia przyjął 31 grudnia 1978 r. z rąk bp. Stefana Bareły. Został tym samym biskupem tytularnym Avissy. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Sub Tuum Praesidium” (Pod Twoją obronę).

 

Zmarł 3 marca 1994 r. w Częstochowie. W jego pogrzebie wzięło udział m.in. 24 biskupów polskich. Pochowano go w kaplicy kościoła na cmentarzu Kule w Częstochowie. Po  śmierci bp. Kołodziejczyka Jan Paweł II napisał m. in., że to był „gorliwy Pasterz, miłujący Kościół i całkowicie oddany posłudze Ludowi Bożemu. Służył z miłością Kościołowi”.

 

Tekst: Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

 

Biogram za: Ks. Jacek Kapuściński, Człowiek wielkiego taktu i porządku bp Miłosław Kołodziejczyk (1928-1994), Niedziela Częstochowska 10/2012.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W odczytywanym dzisiaj fragmencie Listu Świętego Jana Apostoła słyszymy, że „Bóg pierwszy nas umiłował”. Dlatego przechodzimy ze śmierci do życia przez Chrystusa, Który stał się dla nas ofiarą przebłagalną za nasze grzechy. Wierzymy, że każdą miłość trzeba donieść aż do śmierci, bo przez Chrystusa w Duchu Świętym staje się dopiero wówczas nieśmiertelna.

8 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.