szukaj:
zaloguj:
Wiadomości
Abp Depo do chorych: Chrystus oświeca naszą drogę bólu, cierpienia i nadziei

 

 

FOTORELACJA

„Chrystus oświeca naszą drogę bólu, cierpienia i nadziei. W Chrystusie odzyskujemy nadzieję i motywy życia” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 września przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie. Przewodniczył jej w ramach dekanalnej i regionalnej pielgrzymki chorych archidiecezji częstochowskiej.

 

W homilii abp Depo nawiązując do tekstu Ewangelii podkreślił, że „Błogosławieństwa są jakby portretem Jego postaci”. –  Trzeba spojrzeć na nie jak na wewnętrzną biografię samego Jezusa, w której wy jako chorzy i cierpiący macie swoje miejsce, twarz, imię wpisane w tajemnicę chrztu, swoje serce, ręce i nogi – mówił abp Depo.

 

 

–  W tych błogosławieństwach ukazuje się tajemnica samego Chrystusa zapraszająca nas do wspólnoty z Nim.  Błogosławieństwa są również drogowskazem dla wspólnoty Kościoła. Każdy i każda z was jest niepowtarzalną osobą w obliczu Boga i w obdarowaniu Bogiem – kontynuował arcybiskup.

 

Metropolita częstochowski przywołał również obraz znanaego artysty Bartolomé Estebana Murilla przedstawiający św. Jana Bożego jak niesie na plecach jakiegoś chorego. –  Przed nim idzie Chrystus z latarnią oświecającą drogę. W naszej mentalności pokutuje inny schemat wartości. Święty powinien nieść Chrystusa. A tu Chrystus wyprzedza świętego posługującego chorym i oświeca naszą drogę bólu, cierpienia i nadziei.  On sam wziął nas na swoje ramiona i przenosi przez czas do nowego życia – podkreślił metropolita częstochowski.

 

–  W Chrystusie odzyskujemy nadzieję i motywy życia. On jest jedyną Drogą do Ojca. „Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. Trzymajmy się więc Chrystusa i Jego słów – mówił abp Depo i dodał: „Idzie z nami Jego łaska i pomoc, która każdemu z nas jest dana na naszą miarę”.

 

Arcybiskup zacytował słowa Benedykta XVI z encykliki „Spe salvi” poświęconej nadziei: „Na tej drodze nie jesteśmy sami. Bóg objawił się człowiekowi jako w swoim Synu Jezusie Chrystusie, który ma ludzką twarz i ludzkie serce. Kto w Nim pokłada nadzieję, już dziś ma nowe życie. Kto zaś nie przyjmuje prawdy o Bogu, czyni swój świat ludzki beznadziejnym i tragicznym” – napisał Benedykt XVI.

 

Metropolita częstochowski odniósł się również do ewangelicznych „biada” podkreślając, że „biada jest wypowiadane po to, aby przestrzegać ludzi, aby ocalić, a nie żeby utwierdzić w błędzie i grzechu”. – I tu jest zadanie Kościoła. Nie możemy milczeć kiedy przekraczane są pewne granice, zarówno natury stworzenia, jak i granice praw moralnych człowieka. Chrystus przyszedł, aby ocalić i zbawić, ale nie pochwalać grzechu i zła – mówił metropolita częstochowski.

 

–  Wolność słuchaczy Jezusa, jak i wolność nas, którzy wsłuchujemy się dzisiaj w słowa Jezusa pokazuje nam odpowiedzialność za dokonany wybór –  kontynuował arcybiskup.

 

–   Pytał kiedyś poeta Norwid jakie słowo wyraża najgłębszą tragedię człowieka. Czy jest to w języku polskim pojęcie „niestety”, a może to jest biblijne „biada”? Tym słowem i pojęciem jest termin „za późno”. Ono ukazuje, że w wymiarze sądu ostatecznego, który jest miara miłości Boga i bliźniego będzie taka rzeczywistość tragiczna: „Za późno na właściwy wybór” – wskazał abp Depo i zaapelował: „Dlatego póki mamy czas wybierajmy prawdę i dobro. Póki mamy czas ziemskiego życia trzymajmy się mocno Chrystusa jako naszej jedynej Drogi do Boga i do nowego życia”.

 

Tradycyjnie już we wrześniu i październiku odbywają się w archidiecezji częstochowskiej Dekanalne Pielgrzymki Chorych i Starszych Wiekiem. Szczególnie w miesiącu wrześniu, kiedy w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, na diecezjalne kalwarie, do maryjnych sanktuariów oraz wyznaczonych sanktuariów i kościołów przybywają chorzy i cierpiący.

 

Pielgrzymkom przewodniczą częstochowscy biskupi: abp Wacław Depo, bp Andrzej Przybylski, abp senior Stanisław Nowak i bp senior Antoni Długosz.

 

Początki Dekanalnych Pielgrzymek Chorych, w takim kształcie jak obecnie, sięgają roku 1993. Ich inicjatorem był abp Stanisław Nowak pierwszy metropolita częstochowski.

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela, wspólpraca: Maciej Orman/Niedziela

Foto: Maciej Orman

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Przed sześciu laty przeżywaliśmy niezwykłe wydarzenie w Kościele Chrystusowym: ustąpienie z urzędu Świętego Piotra papieża Benedykta XVI. To był wielki akt wiary, odwagi i odpowiedzialności. I warto przywołać dzisiaj słowa tegoż papieża, że "miłosierdzie Boże pomimo wielu aktów przemocy i niesprawiedliwości, to miłosierdzie, które objawiło się w Jezusie Chrystusie „przeważy” szalę zła dobrem i przebaczeniem".

11 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.