szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Świat
"Wakacje z Panem Bogiem" z udziałem abp. Wacława Depo

 

 

Jak co roku, już po raz jedenasty w dniach od pierwszego do siódmego lipca odbyły Wakacje z Panem Bogiem organizowane przez Parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czele z o. Waldemarem Łątkowskim.

 

Wakacje z Panem Bogiem to czas spędzony w ośrodku YMCA, w malowniczym Silver Bay, NY nad Lake George. Otoczenie prześliczne. Najbardziej doceniane przez osoby, które mieszkają w zatłoczonych miastach takich jak Nowy Jork. Uczestniczyło 120 dzieci. Najmłodsza uczestniczka miała 2 latka. Była z mamą i rodzeństwem. Jak widać człowiek najlepiej odpoczywa na łonie natury w towarzystwie drugich osób.

 

Tematem przewodnim tegorocznych wakacji z Panem Bogiem było Pismo Święte. Podzieleni na sześć grup spotykaliśmy się na półtoragodzinnej katechezie w godzinach przedpołudniowych. Omawiając cztery ewangelię szczególną uwagę zwróciliśmy na powołanie uczniów u św. Jana, przypowieść o siewcy u św. Marka, przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie u św. Łukasza oraz o zabłąkanej owcy u św. Mateusza. Blok dopołudniowy wieńczyła wspólna eucharystia.

 

W poniedziałek naszym gościem był ks. Paweł Dziadkiewicz SDB, który wygłosił słowo Boże w czasie poniedziałkowej eucharystii. Kapłan podkreślał, że Pismo Święte jest słowem życia, które ma moc, aby każde życie ludzkie umieć zbudować na skale. Słowo Boże daje siłę, aby dokonywać dobrych wyborów i mądrze żyć. Popołudniu miało miejsce nabożeństwo w czasie, którego każdy uczestnik otrzymał kopię czterech ewangelii. Młodsze dzieci otrzymały kolorowy mały katechizm. Wszyscy byli zachęceni do odnoszenia się do Pisma św. z szacunkiem i modlitewnego czytania, Słowo Życia mogło wydać jak największe owoce, jak to ziarno wrzucone w najżyźniejszą glebę z przypowieści o siewcy. Aby każdy z uczestników wydał jak najobfitsze owoce.

 

Blok popołudniowy najczęściej był spędzany bardzo aktywnie na łonie przyrody. Ulubionym zajęciem w te upalne dni było pływanie w Lake George, opalanie się na plaży, zabawa w piasku przez najmłodszych i wszystko co przynosiło choć chwilowe ochłodzenie. Miały również miejsce podchody w których zadania były związane z poszczególnymi przypowieściami. Na końcu uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć zagubioną owce jak Dobry Pasterz.

 

4 lipca zaszczycił nas swoją obecnością ks. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski z Polski. Wraz ze swoim księdzem sekretarzem oraz księdzem z parafii w Lakewood przewodniczyli oni eucharystii, która wyjątkowo miała miejsce na polanie niedaleko jeziora. Po zakończeniu eucharystii, Ksiądz Arcybiskup przeprowadził dialog z dziećmi i młodzieżą, gdzie mieli okazje zadawać różne pytania. Uważam, że możliwość uczestnictwa we Mszy św. polowej pomogła wszystkim zgłębić prawdę o Bogu, który jest wszechobecny, a nie tylko zamknięty w czterech ścianach kościoła. Eucharystia łączy niebo z ziemią.

 

Dzieciom najbardziej podobało się spędzanie czasu nad jeziorem w gronie rówieśników. Mogliśmy doświadczyć jak wielki wpływ na zachowanie poszczególnych jednostek miała grupa. Czas wakacji był nie tylko odskokiem od szarej codzienności, ale przede wszystkim był to czas modlitwy, spotkania z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem dlatego są to wakacje z Panem Bogiem. Poprzez piękno natury, radość z bycia z drugim człowiekiem i modlitwę pragnęliśmy ukazać dobroć i piękno Boga, którego pozostawił nam Pan Jezus właśnie w Piśmie św. Pozostałe miłe wspomnienia uwieńczone na zdjęciu i niezapomniane przeżycia zakodowane w sercu każdego z uczestników.

 

Informacje i foto przesłala: s. Boguslawa Baginska- siostra służebniczka

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dzisiaj w całym Kościele Święty Paweł Apostoł w Pierwszym Liście do Koryntian przypomniał nam przymioty miłości: „miłość nie szuka poklasku, nie unosi się gniewem, nie dopuszcza się bezwstydu, współweseli się z prawdą, wszystko znosi, wszystkiemu wierzy...” Streszczeniem tych przymiotów jest Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Chrystus, który swoją miłością miłosierną zwycięża.

3 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.