szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Polska
„Pokój – darem Prawdy”

[Abp Wacław Depo, fot. Bożena Sztajner/Niedziela]

 

„Człowiek jest istotą pytającą i szuka­jącą prawdy” – pisze w swoim słowie do dziennikarzy i ludzi mediów metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski w przesłaniu z racji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które obchodzone będzie 24 stycznia. Słowo abp. Depo publikuje tygodnik katolicki „Niedziela” w nr 3 z datą 21 stycznia br.

 

Poniżej publikujemy treść przesłania przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski:

 

 

 

Drodzy Współpracownicy Prawdy!

 

W 2018 r. po raz 52. przeżywamy w Kościele Świa­towy Dzień Środków Spo­łecznego Przekazu. Temat tegorocznego orędzia Ojca Świętego Franciszka zdu­miewa swoją aktualnością nie tylko na areopagach świata, ale również w Polsce: „«Prawda was wyzwoli» (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”.

 

Święty Jan Paweł II bardzo często podkreślał, że człowiek jest istotą pytającą i szuka­jącą prawdy. Odnosząc swoje życie do Boga przez dar wiary, jednocześnie zawierza on wiedzy zdobytej przez innych. Z tym zawie­rzeniem łączą się też wzbogacenie i utrwa­lenie relacji międzyludzkiej. W trzynastej encyklice – „Fides et ratio” (1998 r.) Papież mocno zaznaczył: „Człowiek udoskonala się bowiem nie tylko przez zdobywanie abs­trakcyjnej wiedzy o prawdzie, ale także przez żywą relację z drugim człowiekiem, która wyraża się przez dar z siebie i przez wierność. W tej wierności (...) znajduje pełnię pewności i bezpieczeństwa” (nr 32). Czyż w tych słowach nie kryje się żarliwy apel Kościoła o właściwą hierarchię wartości i przekazu prawdy?

 

Kolejny Następca Świętego Piotra – Fran­ciszek zaprasza więc wszystkie środowiska dziennikarzy nie tylko do refleksji nad przy­czynami i logiką dezinformacji w mediach, ale też do osobistej odpowiedzialności. To właśnie odpowiedzialność budowana na prawdzie promuje zrozumienie między ludź­mi i służy sprawie pokoju. W codziennej pracy uczmy się zatem właściwego rozumie­nia ukrytych mechanizmów i uważnej oceny etycznej naszych wystąpień radiowych, telewizyjnych i prasowych.

Z darem modlitwy i pasterskim błogo­sławieństwem –

 

+ Wacław Depo

Arcybiskup Metropolita Częstochowski

Przewodniczący Rady

ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

 

Częstochowa, 24 stycznia 2018 r.,

we wspomnienie św. Franciszka Salezego

 

Również w związku z powszechnie obecnymi w sieci cyfrowej fałszywymi informacjami - "fake news" o odpowiedzialności dziennikarzy za przekazywaną prawdę mówi abp Depo w rozmowie z Lidią Dudkiewicz, redaktor naczelną „Niedzieli” -  Chciałbym powrócić do innego pojęcia, które dobrze, że już odchodzi w tej fazie historycznej. Świat medialny skupił się na słowie „postprawda”, które miałoby wskazywać, jakoby nie było już żadnej ostatecznej prawdy, żadnego fundamentu jednoczącego ludzi. Teraz z kolei funkcjonuje to groźne pojęcie „fake news”, będące pewnym zafałszowaniem, bo przecież nie ma fałszywej prawdy. – podkreśla abp Depo.

 

Pełny zapis rozmowy z abp. Wacławem Depo można znaleźć na http://www.niedziela.pl/artykul/135032/nd/Mass-media-to-dar-i-zmaganie oraz na http://tv.niedziela.pl/film/2178/MASS-MEDIA-TO-DAR-I-ZMAGANIE

 

Ks. mf/Niedziela

 

 

 

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Chciałbym jeszcze na koniec wypowiedzieć słowa, które przeżywałem razem ze wspólnotą Ojców Paulinów podczas rekolekcji. Dzisiaj na ręce Ojca Generała i Ojca Przeora – jeszcze raz powtarzam te słowa – ale dedykuję je już każdemu z was: „Wiem, komu zawierzyliśmy”. Tej świadomości miłości i zawierzenia Bogu „na nowo” – życzę i z serca błogosławię.

2 stycznia 2012 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.