szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Polska
Pokaz filmu o św. Ignacym Loyoli

 

 

FOTORELACJA

Późnym wieczorem 23 stycznia w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny pokaz filmu „Ignacy Loyola” w reżyserii Paolo Dy. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił tygodnik katolicki „Niedziela”, z racji przypadającego 24 stycznia wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

 

W pokazie filmu wzięli udział m. in. bp senior Antoni Długosz, ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. inf. Ireneusz Skubiś, o. Jan Poteralski - podprzeor Jasnej Góry, ks. prał. Stanisław Jasionek, pracownicy „Niedzieli”, osoby życia konsekrowanego, mieszkańcy Częstochowy.

 

„Film o św. Ignacym Loyoli to kolejne obdarowanie. Pokazuje on jak z brutalnego żołnierza wyrósł święty”. – podkreśliła redaktor naczelna „Niedzieli”, Lidia Dudkiewicz.

 

- Szukaj Boga w codzienności. Szukaj Boga w zwyczajności. Tego uczy nas św. Ignacy Loyola – dodała Lidia Dudkiewicz.

 

Następnie ks. dr Jacek Molka, redaktor „Niedzieli” wprowadzając w tematykę filmu zaznaczył, że „to dzieło pokazuje żołnierza, grzesznika i świętego”. - To film o prawdziwym człowieku, który stał się świętym.- powiedział ks. Molka.

 

Reżyser Paolo Dy pokazuje niezwykłą przemianę człowieka. Ignacy Loyola, grany przez Andreasa Muñoz, to najpierw brutalny żołnierz, kobieciarz, człowiek szukający bogactw, sławy i władzy. Jednak z odwagą i uporem, a zarazem w duchu posłuszeństwa i pokory podejmuje walkę wewnętrzną, także z własną przeszłością.

 

Film pokazuje jak stopniowo poprzez żywoty świętych, szczególnie św. Franciszka z Asyżu i św. Dominika Ignacy odnajduje sens w życiu, stając się żołnierzem Boga.

 

Obraz ukazuje również to w jaki sposób rodziły się „Ćwiczenie Duchowe” , główne dzieło duchowe i ascetyczne założyciela ojców jezuitów.

 

Film „Ignacy Loyola”, oparty na autobiografii św. Ignacego Loyoli, to historia dramatycznych i przełomowych momentów życia założyciela Towarzystwa Jezusowego (Jezuitów)

 

Św. Ignacy Loyola urodził się jako Inigo (po baskijsku Eneko) López de Recalde y Loyola w 1491 w zamku rodowym w Loyoli. Był żołnierzem i walczył w wojnie hiszpańsko-francuskiej, ale odniósł ciężkie rany. Czas spędzony na rekonwalescencji sprzyjał przemyśleniom i tak stopniowo młody szlachcic zmienił swe życie. Od czasu swojego nawrócenia był rozmiłowany w „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis im uważał je za perłę książek duchowych i ascetycznych. Następnie wyjechał do Paryża i tam z gronem przyjaciół założył w 1534 Towarzystwo Jezusowe. Ignacy został jej pierwszym przełożonym generalnym. Zmarł w Rzymie 31 lipca 1556.

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Zdjęcia: Bożena Sztajner/Niedziela 

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek, stając tutaj na Apelu, uświadamiamy sobie, jak wiele zależy od naszej wiary, od naszego zawierzenia na wzór Ojca Augustyna Kordeckiego. I dopiero wtedy doświadczamy w osobistym, czy wspólnotowym życiu, że jest Ona dla nas Przedziwną Pomocą i Obroną. Albowiem potrzeba dzisiaj odważnych świadków i obrońców wiary, i Ojczyzny.

20 marca 2013 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.