Archidiecezja częstochowska
szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Polska
Abp Depo: "Jan Paweł II ukazuje macierzyński charakter Kościoła"

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, wieczornej Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Podczas Eucharystii, w ramach cyklu poświęconego pierwszej encyklice papieża Jana Pawła II „Redemptor hominis”, hierarcha wygłosił wykład "Matka naszego zawierzenia. Kościół potrzebuje Matki".

Na początku metropolita przypomniał szczególny związek Karola Wojtyły z Matką Boża. „To jest teraz twoja Matka”, mówił ojciec do młodego Karola, kiedy pielgrzymowali razem do Kalwarii Zebrzydowskiej po śmierci matki młodego chłopca. Arcybiskup przypomniał także, że dzień po święceniach mszę prymicyjną młody kapłan odprawił na Jasnej Górze, zaś już jako biskup nieustannie towarzyszył peregrynacji obrazu Matki Bożej przed 1000. rocznicą Chrztu Polski. Również przyjmując wybór kardynałów na konklawe zawierzył się Matce Chrystusa i Kościoła. - Jakby u progu pontyfikatu, Jan Paweł II łączy ze sobą dwa pojęcia: Matki Kościoła i potrzebę zawierzenia Matce Kościoła, co wiąże się z jego osobistą i eklezjalną odpowiedzialnością Piotra za powierzony mu lud – zaznaczył hierarcha.

Odnosząc się do omawianej encykliki, metropolita powiedział, że Jan Paweł II ukazuje macierzyński charakter Kościoła. - Kościół jest bowiem matką, co więcej Kościół sam potrzebuje matki, która jest wzorem takiego macierzyństwa i bez Maryi, bez tego prawzoru – podkreśla Jan Paweł II - sam Kościół nie miałby możliwości stać się matką, przypominać ludziom matkę, a nawet wypełniać swojego macierzyńskiego zadania – podkreślił arcybiskup.

W rocznicę objawień fatimskich i zamachu na Jana Pawła II, hierarcha przypomniał akt zawierzenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi. - Dzisiaj jest ten sam dzień jej objawień. I to jest nasza droga: zawierzenia Bogu na wzór Maryi i przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – zakończył metropolita.

Cykl konferencji poświęconych pierwszej encyklice Jana Pawła II "Redemptor hominis”, będący przygotowaniem do przypadającej w tym roku rocznicy 40-lecia wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową rozpoczął się w październiku ubiegłego roku.

Info i foto: za http://sanktuariumjp2.pl/1567-abp-depo-jan-pawel-ii-ukazuje-macierzynski-charakter-kosciola

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Bóg zapłać za tę pierwszą stację zawierzenia Bogu przez Maryję. Niech dzisiejsze podświetlenie figury Maryi Niepokalanej tym reflektorem będzie symbolem tego wewnętrznego światła, które od Niej zaniesiecie w wasze życie. I na wierność łasce, którą Pan Bóg nam przygotował i przez Jej wstawiennictwo nam ją przekazuje, z serca błogosławię.

Przy figurze Matki Bożej Niepokalanej, 8 grudnia 2012 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.