szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Zarządzenie na 1 września 2019 r.

 

W najbliższą niedzielę, 1 września 2019 r., przypada 80. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej. W Wieluniu i w Warszawie odbędą się centralne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Tego dnia, o godzinie 14:00, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz głowami państw i szefami rządów oraz innymi oficjalnymi gośćmi uczestniczył będzie w uroczystościach państwowych, podczas których rozbrzmi przygotowany specjalnie na tę okazję dzwon "Pamięć i Przestroga". W związku z tym Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwróciła się z prośbą, by we wszystkich parafiach naszej Ojczyzny uczcić pamięć Ofiar poprzez uderzenie w kościelne dzwony.

Wobec powyższego J.E. Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski zarządził, by:

  • w dniu 1 września 2019 r. o godzinie 14:00, przez trzy minuty uderzyć w dzwony wszystkich kościołów i kaplic na terenie Archidiecezji Częstochowskiej;
  • na zakończenie wszystkich Mszy świętych tego dnia należy odmówić modlitwę za Ojczyznę ks. Piotra Skargi oraz odśpiewać hymn "Boże coś Polskę";
  • w modlitwie powszechnej uwzględnić poległych podczas II Wojny Światowej oraz prośbę o pokój na świecie.


(-) ks. Marian SZCZERBA
WIKARIUSZ GENERALNY

(-) ks. Grzegorz BOROWIK
NOTARIUSZ

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dzisiejszy fragment Listu Świętego Jana Apostoła kończy się bardzo ważnym dla nas stwierdzeniem, że zwycięstwo, które zwycięża świat wypływa z wiary.
W zwycięstwie Chrystusa szczególną rolę ma Maryja, która już we wskazaniu Protoewangelii miażdży głowę węża. Dlatego wobec wszystkich ataków złego ducha i wobec różnych fal, które nie omijają również naszego Kościoła na ziemi polskiej uciekajmy się do Niej.

10 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.