szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Wigilia w Częstochowie. Dwie tajemnice

 

W wigilię Wigilii we wspólnocie serc spotkali się ci, którzy potrzebują wsparcia, i ci, którzy im służą. W ten wyjątkowy wieczór osoby bezdomne, ubogie i w trudnej sytuacji życiowej zgromadziły się, by być razem i przeżyć go w rodzinnej atmosferze ze śpiewem kolęd, łamaniem się opłatkiem i życzeniami.

W tej wspólnocie rodziła się Miłość w ludzkich sercach. W sercach i umysłach spotkały się dwie tajemnice – jedna to tajemnica domu, osób najbliższych rodziców i rodzeństwa, a druga to tajemnica „Kościoła, który jest z Chrystusa domem”. W tym duchu abp Wacław Depo powiedział: – Życzę wam, abyśmy czuli się zawsze bezpieczni w naszym środowisku, naszym mieście i naszej ojczyźnie w roku odzyskania niepodległości po 100 latach; w ojczyźnie będącej wspólnym domem, za który bierzemy odpowiedzialność. To nie jest tylko sprawa tych, którzy nami zarządzają, lecz także każdy z nas poprzez dobrość, przebaczenie, życzliwość przyczynia się do utrzymania niepodległości tego domu, którym jest Polska. Ks. prał. Krzysztof Nykiel przypomniał, że chrześcijanie na mocy chrztu są braćmi i siostrami w Chrystusie, należą do Boga, który jest miłością. Do zebranej tego dnia Bożej rodziny Ksiądz Prałat apelował: – Pamiętajcie, Kościół jest wspólnym domem i jesteśmy odpowiedzialni za wzrost Chrystusowego Kościoła, bo my nim jesteśmy. Dla zgromadzonych doroczne spotkanie wigilijne było niezwykłym wydarzeniem, pozwalającym choć na chwilę zapomnieć o troskach i biedach szarej codzienności, czego wyrazem były życzenia Arcybiskupa Wacława: miłości, życzliwości, pokoju i bezpieczeństwa.

23 grudnia ub.r. w sali przy katedrze Świętej Rodzinie przy ul. Krakowskiej w Częstochowie przy stole wigilijnym spotkali się m.in. abp Wacław Depo, ks. prał. Krzysztof Nykiel, ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. prał. Włodzimierz Kowalik – proboszcz parafii katedralnej, ks. Ryszard Umański wraz z przedstawicieli restauracji częstochowskich, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem miasta, samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń i instytucji oraz posłowie, radni miasta. Spotkanie pod patronatem honorowym abp. Wacława Depo zorganizowali Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Urząd Miasta Częstochowy i parafia pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. W przygotowanie włączyli się partnerzy: Fundacja św. Barnaby, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej Agape, Fundacja Chrześcijańska Adullam, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, Związek Harcerstwa Polskiego, Archidiecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin Nazaret, Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej Święta Puszcza w Olsztynie, Vitroszlik, Selgros, cash&carry, Fortum, pstrągarnia Złoty Potop, częstochowscy restauratorzy i piekarnie. Tego dnia pomocą służyli pracownicy i wolontariusze częstochowskiej oraz Caritas Rycerze Kolumba, a o piękno śpiewu zadbała liturgiczna grupa „Domine Jesu”. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali również paczki.

Ponadto spotkania wigilijne zorganizowane przez archidiecezjalną Caritas odbyły się 20 grudnia ub.r. w Domu Miłosierdzia Senior + i Domu Samotnej Matki w Częstochowie. Wszystkie przypomniały, że Bóg bliski, Książe Pokoju, Jezus Chrystus przychodzi z mocą i przemienia nawet najtrudniejsze sytuacje.

Tekst i foto: Beata Pieczykura/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Sobór Watykański II w jednym ze swoich najważniejszych dokumentów - Konstytucji Dogmatycznej o Kościele - określił rolę Kościoła, że jest on w Chrystusie "światłością narodów". Bardzo często słyszymy pytanie: Co mi daje Kościół? To odpowiedzmy sobie: kim bylibyśmy bez Kościoła? Chodzilibyśmy nadal w ciemnościach i skazani na bezsens życia...

31 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.