szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Uroczystości odpustowe ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia

 

Dobiegł końca jubileusz 30-lecia istnienia parafii Świętej Rodziny i 15-lecia erygowania Kalwarii w Praszce oraz związany z nimi odpust zupełny na prawach papieskich, trwający od 28 marca 2017 do 11 sierpnia br. U jego kresu były uroczystości odpustowe ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia

 

Uroczystości odpustowe, którym przewodniczył abp. Wacław Depo, zbiegły się z wizytacją kanoniczną parafii Świętej Rodziny i Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce. Został powitany został przez miejscowych duszpasterzy i przedstawicieli parafii chlebem i solą w al. kard. Stefana Wyszyńskiego, a w kościele sanktuaryjnym ks. prał. Stanisław Gasiński, proboszcz i kustosz, złożył sprawozdanie duszpasterskie w ramach VI wizytacji kanonicznej parafii. W homilii podczas Mszy św. porannej ksiądz arcybiskup podkreślił: – Tutaj odkrywamy, co znaczy, że mamy Matkę Zawierzenia stojącą na Kalwarii, Matkę zwycięskiej miłości Jezusa. Tu, na Kalwarii w Praszce, uczymy się budować swoje życie na wierze i z Boga czerpać moc, a nie z własnych planów. W tym miejscu zawierzenia warto zwrócić uwagę na słowo „amen” – ufam, wierzę, niech się tak stanie... To najkrótsze wyznanie wiary. Niech Maryja uczy nas tego nowego zawierzenia Bogu wbrew ciemnościom... Na zakończenie Mszy św. dodał: – Tak bardzo dziękuję ks. prałatowi za strzeżenie granic tutejszej wspólnoty duchowej i materialnej.

 

Ksiądz arcybiskup spotkał się z grupami i ruchami działającymi na terenie parafii – od służby ołtarza po Domowy Kościół, od Ruch „Europa Christi” po Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej. Powiedział: – Jeśli będziemy szli drogą modlitwy do Ducha Świętego, modlitwy i zawierzenia Jezusowi Miłosiernemu i modlitwy do Matki Miłosierdzia – Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, wystarczy nam Ich łaski i wtedy wygramy swoje życie...

Po zawierzeniu Matce Miłosierdzia wszystkich zebranych, którego w kościele sanktuaryjnym dokonał abp Depo, wyruszyła procesja zaśnięcia Matki Bożej na szczyt Kalwarii do ołtarza koronacyjnego, gdzie była sprawowana Najświętsza Ofiara za żywych i zmarłych parafian oraz pielgrzymów kalwaryjskich, pod czujnym okiem ks. Tomasza Śleziaka, proboszcza parafii Jedlno, oraz miejscowego wikariusza ks. Piotra Kamińskiego, który ofiarnie służył także pielgrzymom w konfesjonale. W Mszy św., będącej zwieńczeniem jubileuszu 30-lecia istnienia parafii Świętej Rodziny i 15-lecia erygowania Kalwarii w Praszce oraz związanemu z nimi odpustu zupełnego na prawach papieskich, uczestniczyli m.in.: ks. prał. Krzysztof Nykiel – regens papieski Penitencjarii Apostolskiej z Watykanu oraz ks. inf. dr Marian Mikołajczyk – Komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Obecni byli także przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie ze Zwierzchnikiem Zwierzchnictwa tegoż Zakonu w Polsce JE Józefem Dąbrowskim, Bractwa Kurkowego z Krakowa, władze cywilne, strażacy, połączone chóry z Gliwic; Laudamus Mariam, parafii św. Bartłomieja i katedralny parafii św. Piotra i Pawła, chór kameralny VOX ANIME pod dyrekcją p. dr Joanny Pudlik oraz Kwintet Dęty Blaszany z Opola. W czasie homilii abp Depo nawiązał do homilii koronacyjnej Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia abp. Zygmunta Zimowskiego, wskazując na prorocze słowa: „Trzeba bronić wiary i koniecznie budować duchowe barykady”. Powiedział także: – To miejsce i ta liturgia kieruje nasz wzrok ku Maryi, bo Ona jest wśród nas, jest obecna w naszej drodze pielgrzymowania. Dlatego do Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia wołamy z wiarą, aby młode pokolenie Polaków nie zagubiło się na drogach ojczyzny, nie zagubiło się na drogach dobra i nie utraciło świadomości grzechu i sumienia... Na zakończenie Eucharystii ks. prał. Stanisław Gasiński dziękując dostojnym gościom, zwrócił się szczególnie do pielgrzymów: – Dziękuję pielgrzymom, którzy z różnych stron kraju od 2014 r. pielgrzymowali na Kalwarię w Praszce w 329 grupach autokarowych. Ks. prał. Nykiel podkreślił z kolei: –  To jest miejsce święte, przepełnione modlitwą, gdzie możemy spotkać Miłosierdzie Boga i zawierzać się bez reszty Jego Matce. Matce, która zawsze skieruje nasze życie, nasze kroki do swojego Syna, która powie, byśmy zawsze czynili, cokolwiek nam powie... On jest miłością i Bogiem Miłosierdzia, zostawił nam nowe przykazanie, abyśmy się wzajemnie miłowali, tak jak On nas umiłował.

Na zakończenie uroczystości w kościele parafialnym Świętej Rodziny abp Depo oraz ks. prał. Nykiel odsłonili tablicę z cegłą z Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Podziękował też ks. prał. Stanisławowi Gasińskiemu za to wszystko, co się dzieje na Kalwarii w Praszce. Natomiast Ks. prał. Krzysztof Nykiel złożył w darze na ręce kustosza różaniec ofiarowany przez papieża Franciszka dla Kalwarii w Praszce, podkreślając jego więź z kościołem w Polsce, jego pasterzami, archidiecezją częstochowską i tym szczególnym miejscem, jakim jest Kalwaria w Praszce. Podkreślił przy tym: – Nasze życie jest jak tajemnice Różańca, radosne i bolesne, pamiętając o tym, niech nigdy on nam nie wypadnie z rąk. Czas jubileuszu się kończy, ale nie czas łaski, tu na Kalwarii w Praszce.

 

Jubileusz kalwaryjski był swoistym kołem ratunkowym rzuconym nam przez Boga, abyśmy nie utonęli w morzu współczesnego zła, które jest w nas i wokół nas.

 

Tekst: Tadeusz Bysina

Zdjęcia: Fotofax

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.