szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Zaproszenie na Mszę św. w intencji obrońców życia

18.12.2017

[Fot. Bożena Sztajner/Niedziela]

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

 

Dziękując serdecznie za troskę o los nienarodzonych dzieci i okazane wsparcie podczas zbiórki podpisów pod Obywatelskim Projektem „Zatrzymaj aborcję” serdecznie zapraszamy na Mszę św. dziękczynną za udaną zbiórkę podpisów pod projektem „Zatrzymaj aborcję” w naszej archidiecezji.

 

Zostanie ona odprawiona 20 grudnia o godz. 17.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspomagali i zaangażowali się w tę akcję. Zapraszając do wspólnej modlitwy, zapewniamy także o naszej modlitewnej pamięci.

 

Z Bożonarodzeniowym pozdrowieniem

Wolontariusze akcji „Zatrzymaj aborcję”

 

POBIERZ DOKUMENT

Spotkanie Adwentowe dla nauczycieli akademickich

19.12.2017

19 grudnia 2017 r. czyli we wtorek - ZAPRASZAMY wszystkich Nauczycieli Akademickich naszego miasta na spotkanie z abp. Grzegorzem Rysiem. Miejscem spotkania będzie Kościoł Akademicki przy ul. Kilińskiego 132. Godzina 18.00.

DA Emaus/ Częstochowa

Betlejemskie Światło Pokoju

19.12.2017

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na Jasnej Górze. Spotkanie rozpoczęło się w Sali o. Kordeckiego. Były występy, kolędowanie i życzenia. Uroczyste przekazanie Światła Pokoju miało miejsce podczas Mszy św, której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Tegoroczne akcja przebiega pod hasłem: „W Tobie jest światło”.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Adwent 2017 – Archikatedra sercem Kościoła Częstochowskiego

19.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 13 - Archikatedra sercem Kościoła Częstochowskiego.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Z „Tęczą” szukamy skarbu

18.12.2017

W najnowszym numerze „Mojego pisma Tęcza” szukamy skarbu. Dowiadujemy się, że najcenniejszym skarbem dla każdego z nas jest Jezus.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Bierzmowanie to jest sakrament w którym rzeczywiście zstępuję i umacnia Duch Święty - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski. Wieczorem 15 grudnia biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 24 młodym osobom. Mszę świętą koncelebrował ks. kan. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii, a uczestniczyli w niej również licznie rodziny i przyjaciele kandydatów do bierzmowania.

Na Jasnej Górze po raz dwudziesty siódmy zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycyjnie światełko do jasnogórskiego sanktuarium przynieśli harcerze Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczyste przekazanie światła nastąpiło 17 grudnia podczas Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Parafialne spotkanie opłatkowe w Mstowie

18.12.2017

Tradycją parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie jest parafialne spotkanie opłatkowe. W tym roku odbyło się ono w piątek, 15 grudnia. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem parafii i pracujących w niej księży Kanoników Regularnych Laterańskich, Urzędu Gminy oraz Zespołu Szkół w Mstowie. W spotkaniu uczestniczyli księża pracujący w parafii, z proboszczem Pawłem Greniem na czele, przedstawiciele władz samorządowych, w tym wójt gminy Tomasz Gęsiarz oraz przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Choryłek, radni, grono pedagogiczne szkoły z dyrektor Beatą Miry, a przede wszystkim liczni parafianie. Honorowym gościem spotkania był metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Wiecej na RADIO FIAT

„Miłosierdzie jest jedno” – tak brzmi hasło tegorocznej akcji charytatywnej „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Organizowana po raz 24. akcja jedną misją jednoczy chrześcijan. Dlaczego? O tym w rozmowie z ks. Markiem Batorem, dyrektorem Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

EW/Radio Fiat

Pueri Claromontani – 15 lat Jasnogórskiego Chóru Chłopięco Męskiego

18.12.2017

Jarosław Jasiura, dyrygent Jasnogórskiego Chóru Chłopięco Męskiego „Pueri Claromontani”, przygotowując Chór do obchodów 15-lecia istnienia, podsumowując w Radiu Fiat minione lata podkreślał specyfikę chórów chłopięcych, w których głosy przychodzą i odchodzą znienacka.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

SW/Radio Fiat

14 grudnia 2017 r., w wieku 78 lat,
odszedł do Pana

Śp. Ks. Kan. Zdzisław MORAS

 Emerytowany Proboszcz parafii
pw. Przenajświętszej Trójcy w Kietlinie
ur. 3 XI 1939 r. w Sokolnikach,
święcenia prezbiteratu 17 V 1964 w Częstochowie

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE:
18 grudnia 2017 r., poniedziałek, godz. 12.00 – Msza św. w kościele parafialnym
pw. św. Stanisława BM w Myszkowie
Przewodniczy Ksiądz Arcybiskup Senior Stanisław Nowak
19 grudnia 2017 r., wtorek, godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym
pw. św. Mikołaja Biskupa w Sokolnikach (diec. kaliska)
Przewodniczy Ksiądz Biskup Andrzej Przybylski

Tym żyje Kościół – komentuje ks. prof. Marian Duda. Audycja z 15 grudnia

18.12.2017

Ks. dr hab. Marian Duda co tydzień w Radiu Fiat komentuje aktualne wydarzenia w Kościele – począwszy od tego, co dzieje się w Watykanie, co mówi papież Franciszek, po wydarzenia w Polsce. 15 grudnia mówił m.in. kolejnej katechezie papieża Franciszka o Eucharystii i o jubileuszu 20-lecia Sanktuarium Świętej Rodziny w Częstochowie.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

„Duch, który umacnia miłość” – abp Depo o nowym programie duszpasterskim

18.12.2017

Z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawiamy o programie duszpasterskim na lata 2017-2019. Temat przewodni programu brzmi: „Duch, który umacnia miłość”.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

Adwent 2017 – Ołtarz główny. Spotkanie rodzin

16.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 12 - Ołtarz główny. Spotkanie rodzin.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Adwent 2017 – Ołtarz główny. Pan Jezus opuszcza dom rodzinny

15.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 11 - Ołtarz główny. Pan Jezus opuszcza dom rodzinny.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Kalendarz Polaka 2018

14.12.2017

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oddajemy do rąk Czytelników kalendarz ukazujący ostatni etap trudnej drogi naszych przodków do upragnionej wolnej Ojczyzny. Kalendarz Polaka może stanowić cenną pomoc dla nauczycieli czy animatorów kultury w kraju i na emigracji – jako podpowiedź doboru treści na akademie rocznicowe z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Treść kalendarza to autorska synteza drogi do niepodległości w 1918 r.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Niezależnie skąd przybywamy i jakie intencje przynosimy tutaj, wszyscy mamy świadomość, że nie wchodzimy tutaj do muzeum, ale przychodzimy do „Domu Matki” i dlatego potwierdzamy, że krzyż w naszym Narodzie, w naszym polskim domu i sercu, nie jest jakąś tylko dodatkową sprawą.

4 grudnia 2009 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.