szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Orszak Trzech Króli w Wieluniu

 

 

FOTORELACJA

Już po raz szósty ulicami Wielunia przeszedł Orszak Trzech Króli. Wieluń dołączył do Orszaku 6 I 2014 roku. Jego Inicjatorem był i jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego. Pierwszy Wieluński Orszak Trzech Króli wyruszył z kościoła św. Józefa, drugi z kościoła w parafii św. Barbary, III z kościoła Nawiedzenia NMP, IV z kościoła św. Józefa, kolejny, w roku 2018, z kościoła p.w. Nawiedzenia NMP- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W 2019 roku Orszak Trzech Króli pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi” rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną w kościele p.w. św. Stanisława BM. Sprawowali ją: ks. Janusz Parkitny i ks. senior Marian Stochniałek. Słowo Boże wygłosił ks. Kamil Kidawski. Liturgię ubogacał śpiewem kolęd zespół muzyczny działający w ramach Zespołu Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego. Wśród uczestników Eucharystii obecni byli przedstawiciele władz samorządowych – Burmistrz Paweł Okrasa, wicestarosta Krzysztof Dziuba i poseł na Sejm RP Karol Rychlik, wieluńscy harcerze i przede wszystkim rodziny z dziećmi.

W zaproszeniu do udziału w Orszaku, podpisanym przez księdza Sebastiana Wyrozumskiego i odczytanym w kościołach wieluńskich w Nowy Rok napisano: „ Pragniemy i tym razem wspólnie cieszyć się z narodzin Jezusa i na wzór Mędrców pokłonić się Bożemu Dziecięciu…”.  Uwielbienie Nowonarodzonego rozpoczęła Eucharystia, po której wszyscy, wraz z Królami, w radosnym, kolorowym korowodzie udali się na halę sportową WOSIR by tam rodzinnie świętować, bawić się, modlić i uwielbiać Boga. Świętowanie i uwielbienie narodzonego Dzieciątka rozpoczęło się od przeczytania fragmentu Ewangelii „Pokłon Mędrców ze Wschodu”.

 W tym roku, wspólnie z uczestnikami Orszaku, uwielbiał Boga zespół „Siewcy Lednicy” - grupa, która współpracowała z o. Janem Górą i jest odpowiedzialna za sprawy muzyczne na polach lednickich w czasie, kiedy tysiące młodych ludzi przyjeżdża tu latem. Zespół jest również autorem melodii Koronki do Bożego Miłosierdzia, a także hymnu ze Światowych Dni Młodzieży „Abba Ojcze”.

W hali sportowej przygotowano miejsce dla Świętej Rodziny. Tym razem było to mieszkanie, w jakim żyje przeciętna rodzina i w jakim mógłby się narodzić Jezus. Matka Boża kołysząca Dzieciątko, dziwiąc się obecności tak wielu osób, wizycie królów i złożonym przez nich darom, wyśpiewała swój hymn o miłości połączony ze słowami św. Pawła z I Listu do Koryntian: Miłość przerywa gotowanie, by przytulić dziecko/ Miłość odkłada świąteczne ozdoby, by pocałować męża/ Miłość jest uprzejma, choć zaganiana i zmęczona/ Miłość nie zazdrości sąsiadom porcelanowej zastawy i eleganckich obrusów/ miłość nie krzyczy na dzieci, żeby wyniosły się gdzie pieprz rośnie/ Miłość nie daje tylko tym, którzy mogą się zrewanżować, ale raduje się, dając tym, którzy zrewanżować się nie mogą/Miłość wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko wytrzyma/miłość nigdy nie ustaje. Gry video się znudzą, korale gdzieś się zapodzieją, wędki się połamią/, Ale obdarzanie miłością trwać będzie zawsze.

Jeżeli po tym święcie nauczymy się pokory Mędrców, którzy padli na kolana i oddali pokłon Dziecięciu i jeżeli nie będziemy wstydzili się swojej wiary tak jak Oni, to będzie to nasze wielkie zwycięstwo i zmieni się na lepsze oblicze ziemi.

Tekst i foto: Zofia Białas

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Chciałbym jeszcze na koniec wypowiedzieć słowa, które przeżywałem razem ze wspólnotą Ojców Paulinów podczas rekolekcji. Dzisiaj na ręce Ojca Generała i Ojca Przeora – jeszcze raz powtarzam te słowa – ale dedykuję je już każdemu z was: „Wiem, komu zawierzyliśmy”. Tej świadomości miłości i zawierzenia Bogu „na nowo” – życzę i z serca błogosławię.

2 stycznia 2012 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75,
email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.