szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Msza św. na rozpoczęcie uroczystości jubileuszowych

 

FOTORELACJA

FOTORELACJA (MAGDA NOWAK/NIEDZIELA)

 

Główne uroczystości jubileuszowe 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości trwają w niedzielę, 4 listopada na Jasnej Górze. To właśnie tutaj 4 listopada w 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski.

Uroczystości odbywają się pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, z udziałem rodziny jasnogórskiego bohatera kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz pielgrzymów.

Rocznicowe obchody zainaugurowała dziękczynna Msza św. o godz.9.30 w bazylice pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Prezbiterium bazyliki zostało udekorowane dwoma, kilkunastometrowymi biało-czerwonymi flagami.

Na Eucharystii obecnych jest kulkadziesiąt szkolnych pocztów sztandarowych, a także delegacje Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Kuratorium Oświaty, NSZZ Solidarność, Polskiej Grupy Górniczej S.A., parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich i kościelnych, w tym Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Obecna jest także ponad 40-osobowa grupa dzieci z polskich szkół na Litwie. Nie zabrakło również ojców i braci konwentu jasnogórskiego, a wśród nich: o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu i o. Mariana Waligóry, przeora sanktuarium.

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Mówił : „Jasna Góra Duchowa Stolica Polski dziękuje dziś za 100-lecie odzyskania niepodległości. To tutaj 4 listopada 1918 r. polski żołnierz stanął u bram klasztoru i zawiesił biało-czerwoną sztandar na Jasnej Górze, na jasnogórskiej wieży przypominając, że tu zawsze byliśmy wolni”.

„Dziś dziękujemy Bogu, że przyszła do nas wolność przez to święte miejsce. Jutrzenką wolności dla całej Polski w sposób symboliczny stało się to sanktuarium, ten Dom naszej Matki i Królowej, gdzie przychodzimy, by razem z Maryją mówić Bogu o wszystkim, co kryje się w naszych sercach. Ta Eucharystia to nasze dziękczynienie, dziękczynienie Bogu za to, że mamy wolność w wymiarze zewnętrznym, ale przede wszystkim dziękczynienie za ciągle zdobywaną wolność w wymiarze duchowym. Tu na Jasnej Górze zawsze byliśmy wolni, bo tu, gdzie jest konfesjonał i ołtarz Ojczyzny, na nowo powstajemy do życia w łasce, do życia w wolności wewnętrznej. Za świętym Janem Pawłem II chcemy powtórzyć to życzenie, by Jasna Góra takim miejscem pozostała na zawsze, by Sanktuarium Narodu otwarte dla wszystkich niosło przez Maryję nadzieje, optymizm, zaufanie do Boga i Jego opatrzności, i tak bardzo ważne w naszej Ojczyźnie pojednanie wszystkich Polaków” – podkreślał o. Marian Waligóra.

„Dzisiejsza Eucharystia jest wielkim dziękczynieniem za to, że zostaliśmy przez Boga obdarowani życiem, tu i teraz, w wolnej Ojczyźnie, w Polsce (...) Dziękujemy dzisiaj Bogu Trójjedynemu, Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu przez szczególne macierzyńskie orędownictwo Bogarodzicy Maryi, że razem z darem życia i Chrztu Świętego otrzymaliśmy depozyt wiary i patriotyzmu, za to, że Polskę, wolność i niepodległość 'krzyżami się mierzy', od krzyża Mieszkowego w Gnieźnie, po krzyże od Bałtyku, aż po krzyż na Giewoncie. I można zapytać, gdzie ich nie ma, i gdzie nie poległ za wolność waszą i naszą żołnierz polski. Odpowiedz Polsko, Ojczyzno nasza, bo pod tym znakiem, jak pisał Adam Mickiewicz, ‘pod krzyżem Polska jest Polską, a Polak Polakiem’ – podkreślał w homilii abp Wacław Depo – 'Nie chciejcie Polski łatwej' - wołał tutaj w Częstochowie św. Jan Paweł II do polskiej młodzieży. ‘Nie chciejcie Polski, która by was nic nie kosztowała’ - pod tym hasłem trudziła się w ostatnich miesiącach nasza młodzież i dzieci naszych szkół w programie ‘Dla Niepodległej’, i była to bardzo ważna inicjatywa, poprzez Civitas Christiana, poprzez Kuratorium Oświaty, pod patronatem Prezydenta RP”.

Abp Depo przypomniał również czym jest patriotyzm: „Dzisiaj świętując tą 100. rocznicę w obliczu Maryi potwierdzamy, że patriotyzm jest powołaniem, jest miłością do Ojczyzny, jest obowiązkiem i misją wynikającym z czwartego Bożego przykazania ‘Czcij ojca i matkę swoją’, bo ta ziemia jest matką, jest sprawą honoru wobec innych narodów”.

W darach ołtarza podczas Eucharystii złożonych zostało 5 specjalnych ksiąg „Sto życzeń na 100 lat dla Polski”. Życzenia dla Niepodległej dzieci wpisywały w szkołach. Są one wyrazem ich miłości do Ojczyzny i szczególnym wotum naszego pokolenia składanym w darze dla Królowej Polski. Przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach złożyli pamiątkowe monety: „My Polacy dumni i wolni 1918-2018”.

Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie.



W czasie I wojny światowej, od kwietnia 1915 r. do listopada 1918 r. komendantem Jasnej Góry był major, a później podpułkownik Józef Klettlinger. Był on dowódcą stacjonującego oddziału żołnierzy austriackich. Josef Albert Maria Klettlinger (ur. 8 października 1875 w Wiedniu, zm. 1 kwietnia 1944 w Wiedniu) to austro-węgierski i austriacki oficer dyplomowany w stopniu pułkownika. Katolik, swoją życzliwością zapisał się pozytywnie w pamięci paulinów i mieszkańców Częstochowy. W lutym 1915 r. utworzono w obrębie klasztoru jasnogórskiego Enclave Jasna Góra, a właściwie Cesarsko-Królewska Enklawa Jasna Góra, niem. Kaiserliche und Königliche Enklave Jasna Góra. Była to enklawa pod administracją austro-węgierską i została wydzielona w czasie I wojny światowej z terenów pod okupacją Niemiec.

o. Stanisław Tomoń/BPJG

www.jasnagora.com

fot. ©/BPJG Marek Kępiński

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W wierszu Karola Wojtyły Maryja zdumiewa się, że nie tylko w Jezusie jest światło, ale On jest Światłem. Jego Miłość się nie starzeje - i ta z Betlejem, i ta z Golgoty, i ze Zmartwychwstania. A rozjaśnia się mam każdego dnia w Eucharystii i tak będzie aż do skończenia świata.

1 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.