szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Jubileusz 100. rocznicy oswobodzenia Jasnej Góry

 

FOTORELACJA

Sanktuarium Jasnogórskie jako jedno z pierwszych miejsc na ziemiach polskich odzyskało wolność po ponad stu latach zaborów – 4 listopada 1918 r. zostało oswobodzone od Austriaków przez polskich żołnierzy pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. 100-lecie tych wydarzeń świętowano niezwykle uroczyście na Jasnej Górze 4 listopada 2018 r. Narodowy patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Świętowanie rozpoczęto dziękczynną Mszą św. o godz. 9.30 w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Wśród obecnych paulinów byli m.in. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Ta Eucharystia to nasze dziękczynienie, dziękczynienie Bogu za to, że mamy wolność w wymiarze zewnętrznym, ale przede wszystkim dziękczynienie za ciągle zdobywaną wolność w wymiarze duchowym. Tu na Jasnej Górze zawsze byliśmy wolni, bo tu gdzie jest konfesjonał i ołtarz Ojczyzny na nowo powstajemy do życia w łasce, do życia w wolności wewnętrznej – mówił m.in. o. Marian Waligóra.

W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że odprawiana Eucharystia jest wielkim dziękczynieniem Bogu za dar wolnej Ojczyzny. – Dziękujemy dzisiaj Bogu Trójjedynemu, Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu, przez szczególne macierzyńskie orędownictwo Bogarodzicy Maryi, że razem z darem życia i chrztu świętego otrzymaliśmy depozyt wiary i patriotyzmu, za to, że Polskę, wolność i niepodległość „krzyżami się mierzy” – mówił m.in. Ksiądz Arcybiskup.

W darach ołtarza podczas Eucharystii złożonych zostało m.in. pięć ksiąg pn. „Sto życzeń na 100 lat dla Polski” – napisanych przez dzieci życzeń dla Niepodległej. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował chór Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Obecni byli m.in.: reprezentanci Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Kuratorium Oświaty, NSZZ Solidarność, Polskiej Grupy Górniczej SA, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, kościelnych, w tym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, orkiestry dęte. Stawiło się bardzo wiele pocztów sztandarowych szkół, organizacji i stowarzyszeń.

W Kaplicy Pamięci Narodu została odsłonięta tablica poświęcona Arturowi Wiśniewskiemu. W uroczystości uczestniczyła rodzina bohatera, m.in. jego wnuczka Bożena Wiśniewska. Poświęcenia tablicy dokonał abp Wacław Depo. Wyzwoliciel Jasnej Góry walczył w szeregach Legionów Polskich. 4 listopada 1918 r. został komendantem wojskowym na Jasnej Górze. Życie zakończył śmiercią bohatera na polu bitwy pod Nasielskiem, 17 sierpnia 1920 r., ugodzony bagnetem w pierś w czasie odpierania kontrataku bolszewickiego. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Tablicę wykonał Janusz Koniecki, a jej fundatorem jest NSZZ Solidarność Region Częstochowski.

Dalsza część uroczystości odbyła się na jasnogórskich błoniach, gdzie przybyły setki ludzi, aby uczestniczyć w niezwykłym święcie. Najpierw odbyło się powitanie pochodu, który przeszedł z placu dr. Władysława Biegańskiego. Na jego czele zuchy i harcerze nieśli 100-metrową biało-czerwoną flagę – dar Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Została ona zawieszona na jasnogórskiej wieży przez komandosów z Lublińca. Korowód na błonia prowadził o. Marian Waligóra, a wielu jego uczestników podążających w rytmie poloneza było ubranych w stroje regionalne i mundury legionowe. Na scenie ustawionej na błoniach „pielgrzymi Niepodległej” usłyszeli piękną pieśń patriotyczną. Rzesze ludzi podziwiały wspaniale odegraną inscenizację wydarzeń z 4 listopada 1918 r. na Jasnej Górze. Większość aktorów to młodzież z Grupy Teatralnej pod Wiszącym Kotem z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, których przygotowała pani profesor Beata Gendek-Barhoumi. Obsadę uzupełnili rekonstruktorzy historyczni z Katowic i częstochowskiej „Reduty”. W rolę ppor. Artura Wiśniewskiego wcielił się Adam Chałuda.

Na błoniach zapłonął także „ogień wolności” i rozpoczął się śpiew patriotycznych pieśni ze specjalnie przygotowanych przez uczniów na tę okoliczność śpiewników. Ok. godz. 11.20 rozpoczął się na błoniach patriotyczny piknik, podczas którego m.in. prezentowano sprzęt bojowy; dla uczestników przygotowanych zostało ok. 200 litów grochówki. Wzdłuż murów klasztoru ustawiono wystawę planszową Oddziału Katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”.

Jako wotum dla Maryi – Hetmanki Żołnierza Polskiego lublinieccy komandosi przygotowali w Bastionie św. Rocha wystawę multimedialną pt. „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław „Miron” Łucki (1975-2013)”. Ekspozycja poświęcona jest st. chor. sztab. Mirosławowi Łuckiemu, który zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w Afganistanie, a także żołnierzom AK Batalionu „Parasol”, którego tradycje dziedziczy Jednostka Wojskowa w Lublińcu.

Część popołudniową świętowania wypełniło szereg wydarzeń. O godz. 16.30 zaprezentowano w Bazylice Jasnogórskiej Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim w wykonaniu Filharmonii Śląskiej. Oratorium jest wyrazem wdzięczności za dar paulińskiego Konfratra i swoistym przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Autorem libretta jest ks. Tadeusz Golecki, a muzykę skomponowali Piotr Pałka i Hubert Kowalski. O godz. 18.00 miała miejsce iluminacja wieży jasnogórskiej, która rozbłysła w narodowych barwach. Ok. godz. 18.30 w Sali Rycerskiej rozpoczęło się nagranie programu telewizyjnego „Ocaleni”. Autorem cyklu jest Rafał Porzeziński. Uczestnicy programu „Ocaleni” o godz. 13.00 wzięli udział w Kaplicy Różańcowej w Mitingu Ocalonych prowadzonym przez Wspólnotę św. Jakuba, a o godz. 15.00 w Drodze Krzyżowej z bp. Tadeuszem Bronakowskim, przewodniczącym Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

Kontynuacja świętowania trwać będzie jeszcze 5 listopada. Ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół „Śląsk”.

Jubileuszowe uroczystości na Jasnej Górze są jednocześnie podsumowaniem projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który zyskał wsparcie programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa”, a realizują go: Jasna Góra, delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

 

Tekst: Sławomir Błaut/Niedziela

Fot. Magda Nowak/Niedziela

Źródło: Portal Niedzieli

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Radujmy się, że dzień dzisiejszy 21 listopada jest dniem obdarowania Maryi nowym tytułem. Ojciec Święty Paweł VI na prośbę biskupów polskich w kończącym się Soborze Watykańskim II nazwał ją Matką Kościoła. Pamięć o tym fakcie to nie jest tylko zapis historii. To jest troska i odpowiedzialność za bliskość Maryi, przedłużona w następne pokolenia. Mamy Matkę.

21 listopada 2012 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.