szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Jasnogórska uroczystość św. Pawła I Pustelnika

 

 

FOTORELACJA

Dziś na Jasnej Górze ostatni dzień dziewięciodniowego nabożeństwa „Pawełek”. Nowennę wieńczy tzw. zewnętrzna uroczystość ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. W ten szczególny dzień została odprawiona Suma odpustowa.

Uroczystej Eucharystii odprawionej o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Mszę św. koncelebrowali ojcowie paulini na czele z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. Oprawę liturgii przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromonatni.

„Dziś my, paulini wraz z wiernymi, którzy odwiedzają nasze klasztory, nasze kościoły dziękujemy za wielkie duchowe dziedzictwo pustyni św. Pawła I Pustelnika, jak również za naszego założyciela bł. Euzebiusza Ostrzyhomskiego - podkreślił witając wiernych o. Marian Waligóra – Św. Paweł uczy nas bezkompromisowego, pełnego oddania Bogu i uczy nas zaangażowania w służbie braciom, przeżywania naszej drogi życia zakonnego w duchu oddania Bogu i bycia dla Niego całym sercem. Chcemy być tym mocnym płomieniem, który świeci na chwałę Boga, łącząc pojedyncze ogniki naszych serc. Mamy być w naszym paulińskim powołaniu tym światłem dla tych, do których jesteśmy posłani, dawać pokój skołatanym sercom, o takie owoce naszej paulińskiej posługi módlmy się w czasie tej Eucharystii. Niech światło z Jasnej Góry, ale też i z tych różnych klasztorów rozsianych po świecie, gdzie posługują biali ojcowie bracia świeci i wskazuje wszystkim drogę do Boga”.

„Przeżywając doroczny odpust św. Pawła I Pustelnika wierzymy, że odwieczna miłość Boga towarzyszy człowiekowi od owego pierwszego początku, kiedy człowiekiem stał się sobą z reki Boga i z Jego miłości. Bóg będąc sprawcą wszystkiego we wszystkich udziela człowiekowi i każdemu z nas swoich darów: miłości, słowa, umiejętności poznania, wiary, uzdrawiania, a nawet proroctwa. Biorą one swój początek w Jego miłości – podkreślał w homilii abp Wacław Depo – Przeżywając rok duszpasterski pod hasłem ‘W Mocy Ducha Bożego’, przez pośrednictwo świętych patronów: św. Pawła I Pustelnika i bł. Euzebiusza prośmy o łaskę uzdrowienia sumień i przemianę życia, poczynając od nas samych, naszych wspólnot rodzinnych, kościelnych i narodowych”.

Na zakończenie błogosławieństwa abp Wacław Depo relikwiami św. Pawła I Pustelnika udzielił wszystkim zgromadzonym.

*

W sobotę, 19 stycznia ostatnie rozważania nowennowe wygłosił o. Leszek Wójcik, który przedstawił ostatnie chwile życia św. Pawła z Teb i bł. Euzebiusza. Mówił : „Śmierć to chwila w której każdy z nas zada sobie pytanie, czy dobrze wypełniłem wolę Bożą?, czy dobrze wypełniłem swoje powołanie. Nie mam wątpliwości, że obydwaj jako wierzący stanęli wobec podobnego pytania i własnych wątpliwości co do pozytywnej odpowiedzi. Z pewnością nie jeden raz zadawali sobie to pytanie, czy tak miało być?”.

„Ostatnim punktem wspólnym dla obydwu ojców jest ich śmierć, a raczej pewne ich okoliczności. Jest dla mnie znaczące i zarazem symboliczne, że jak opisuje św. Hieronim Paweł umiera wręcz fizycznie zjednoczony z krzyżem zbawiciela. Tak opowiedział o tym nam św. Hieronim: ‘gdy bowiem wszedł do jaskini ujrzał martwe ciało Pawła ze zgiętymi kolanami, wyprostowaną głową i wzniesionymi ku górze rękoma’”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG (www.jasnagora.com)

fot. ©/BPJG Krzysztof Świertok

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dzieje wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski, jak również Matki Bożej Łaskawej, Królowej Korony Polskiej ze Lwowa i Lubaczowa, pokazują, że być wiernym i być Polakiem nigdy nie było łatwo, ale im bardziej trudno, tym bardziej warto być Polakiem. Tego uczył nas Błogosławiony Jan Paweł II. Na wierność Bogu i Ojczyźnie z serca błogosławię.

22 listopada 2012 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75,
email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.