szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Jasnogórska uroczystość św. Pawła I Pustelnika

 

 

FOTORELACJA

Dziś na Jasnej Górze ostatni dzień dziewięciodniowego nabożeństwa „Pawełek”. Nowennę wieńczy tzw. zewnętrzna uroczystość ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. W ten szczególny dzień została odprawiona Suma odpustowa.

Uroczystej Eucharystii odprawionej o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Mszę św. koncelebrowali ojcowie paulini na czele z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. Oprawę liturgii przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromonatni.

„Dziś my, paulini wraz z wiernymi, którzy odwiedzają nasze klasztory, nasze kościoły dziękujemy za wielkie duchowe dziedzictwo pustyni św. Pawła I Pustelnika, jak również za naszego założyciela bł. Euzebiusza Ostrzyhomskiego - podkreślił witając wiernych o. Marian Waligóra – Św. Paweł uczy nas bezkompromisowego, pełnego oddania Bogu i uczy nas zaangażowania w służbie braciom, przeżywania naszej drogi życia zakonnego w duchu oddania Bogu i bycia dla Niego całym sercem. Chcemy być tym mocnym płomieniem, który świeci na chwałę Boga, łącząc pojedyncze ogniki naszych serc. Mamy być w naszym paulińskim powołaniu tym światłem dla tych, do których jesteśmy posłani, dawać pokój skołatanym sercom, o takie owoce naszej paulińskiej posługi módlmy się w czasie tej Eucharystii. Niech światło z Jasnej Góry, ale też i z tych różnych klasztorów rozsianych po świecie, gdzie posługują biali ojcowie bracia świeci i wskazuje wszystkim drogę do Boga”.

„Przeżywając doroczny odpust św. Pawła I Pustelnika wierzymy, że odwieczna miłość Boga towarzyszy człowiekowi od owego pierwszego początku, kiedy człowiekiem stał się sobą z reki Boga i z Jego miłości. Bóg będąc sprawcą wszystkiego we wszystkich udziela człowiekowi i każdemu z nas swoich darów: miłości, słowa, umiejętności poznania, wiary, uzdrawiania, a nawet proroctwa. Biorą one swój początek w Jego miłości – podkreślał w homilii abp Wacław Depo – Przeżywając rok duszpasterski pod hasłem ‘W Mocy Ducha Bożego’, przez pośrednictwo świętych patronów: św. Pawła I Pustelnika i bł. Euzebiusza prośmy o łaskę uzdrowienia sumień i przemianę życia, poczynając od nas samych, naszych wspólnot rodzinnych, kościelnych i narodowych”.

Na zakończenie błogosławieństwa abp Wacław Depo relikwiami św. Pawła I Pustelnika udzielił wszystkim zgromadzonym.

*

W sobotę, 19 stycznia ostatnie rozważania nowennowe wygłosił o. Leszek Wójcik, który przedstawił ostatnie chwile życia św. Pawła z Teb i bł. Euzebiusza. Mówił : „Śmierć to chwila w której każdy z nas zada sobie pytanie, czy dobrze wypełniłem wolę Bożą?, czy dobrze wypełniłem swoje powołanie. Nie mam wątpliwości, że obydwaj jako wierzący stanęli wobec podobnego pytania i własnych wątpliwości co do pozytywnej odpowiedzi. Z pewnością nie jeden raz zadawali sobie to pytanie, czy tak miało być?”.

„Ostatnim punktem wspólnym dla obydwu ojców jest ich śmierć, a raczej pewne ich okoliczności. Jest dla mnie znaczące i zarazem symboliczne, że jak opisuje św. Hieronim Paweł umiera wręcz fizycznie zjednoczony z krzyżem zbawiciela. Tak opowiedział o tym nam św. Hieronim: ‘gdy bowiem wszedł do jaskini ujrzał martwe ciało Pawła ze zgiętymi kolanami, wyprostowaną głową i wzniesionymi ku górze rękoma’”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG (www.jasnagora.com)

fot. ©/BPJG Krzysztof Świertok

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Radujmy się, że dzień dzisiejszy 21 listopada jest dniem obdarowania Maryi nowym tytułem. Ojciec Święty Paweł VI na prośbę biskupów polskich w kończącym się Soborze Watykańskim II nazwał ją Matką Kościoła. Pamięć o tym fakcie to nie jest tylko zapis historii. To jest troska i odpowiedzialność za bliskość Maryi, przedłużona w następne pokolenia. Mamy Matkę.

21 listopada 2012 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.