szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Duchowny luterański z Częstochowy: łączy nas wspólna modlitwa „Ojcze nasz”

 

„Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest bardzo ważny, ale ekumenii nie możemy zamknąć w ramy jednego tygodnia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ekumenii nie tworzą jedynie hierarchowie Kościołów. Nie tworzą jej tylko teologowie, ale żyje ona także i jest realizowana „na dole”, pośród wiernych” – powiedział w rozmowie z TV Niedzielą  ks. Adam Glajcar,  proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie.

 

W rozmowie z dziennikarzem „Niedzieli” Marianem Florkiem,  nawiązując do trwającego w archidiecezji częstochowskiej Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, ks. Glajcar przypomniał, że „gdy uważnie czytamy w Ewangelii według św. Jana Modlitwę Arcykapłańską Chrystusa, to znajdujemy w niej prośbę:  „Ojcze chcę, aby byli jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie”. To jest polecenie Chrystusa”.

 

- Ludzie różnych denominacji chrześcijańskich sąsiadują ze sobą, zakładają wspólne rodziny.  Ci ludzie się wzajemnie odwiedzają na różnych uroczystościach rodzinnych. Przeżywają razem chwile radosne i trudne, wzajemnie sobie pomagają. W takich sytuacjach nikt nie pyta o konfesję. Po prostu czynię tak, bo tego chce Chrystus – kontynuował duchowny luterański.

 

- Łączy nas wspólna modlitwa, której nauczył nas Jezus: „Ojcze nasz”.  Hierarchowie i teologowie spotkają się i wymieniają swoje spostrzeżenia. Jednak wspólnym mianownikiem jest Jezus Chrystus – zaznaczył ks. Glajcar i dodał: „ Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan może być i wierzę, że jest fantastycznym zaczynem do dalszych rozmów, do dalszych kroków zbliżania się i pojednania”.

 

W Częstochowie trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, pod hasłem „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16, 20). Rozpoczął się on dziś wieczorem spotkaniem modlitewno-refleksyjnym w bazylice jasnogórskiej. Podczas spotkania zabrzmią fragmenty Pisma Świętego. Oprawę muzyczną zapewnią uczniowie Częstochowskiej Szkoły Muzycznej.

 

Natomiast 23 stycznia o godz. 17. 30 uczestnicy obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wezmą udział w Nieszporach Ekumenicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

 

Tydzień ekumeniczny zakończy się 25 stycznia Mszą św. o jedność chrześcijan o godz. 18.00 w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej, jak podkreśla ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Należą do niej: parafia prawosławna, wznosząca swoją świątynię pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk.

W Częstochowie znajduje się parafia ewangelicko-augsburska, której proboszczem jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, na czele z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r. A w Kleszczowie parafia ewangelicko - reformowana, której administratorem jest ks. radca Krzysztof Góral.

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Według słów Jana Pawła II krzyż, który stoi na Giewoncie mówi: Sursum corda – W górę serca. To samo przesłanie przekazuje nam Maryja i Jej spojrzenie, które ogarnia każdego z nas, tych, którzy w oczach i w sercu noszą Polskę w kraju i za granicą. Od tego spojrzenia zależy nasza wierność i ta sama pochwała, którą wypowiedział Błogosławiony: „Na was zawsze można liczyć”.

31 lipca 2012 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.