szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Częstochowa: spotkanie i szkolenie członków diecezjalnych zespołów ds. prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży

 

 

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie 18 stycznia odbyło się spotkanie i szkolenie członków diecezjalnych zespołów ds. prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. W spotkaniu wzięli udział duchowni i świeccy z archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i diecezji radomskiej. Głównym organizatorem spotkania i szkolenia był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

W spotkaniu wzięli udział m. in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej oraz szefowie i przedstawiciele diecezjalnych instytucji centralnych, dyrektorzy szkół, rektorzy i delegaci seminariów duchownych. Spotkanie prowadzili: o. Adam Żak SJ, dyrektor  Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie i koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP oraz Ewa Kusz, psycholog, seksuolog i terapeuta, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie.

 

W słowie do uczestników spotkania abp Wacław Depo podkreślił, że wyraża wdzięczność za spotkanie się i podjęcie tego tematu i dodał, że „modlitwa jest dla nas darem podstawowym”.

 

- Kiedy dzisiaj dziennikarze pokazują rolę Ojca Świętego Franciszka w podejmowaniu tego trudnego problemu, to pokazują go tak jakby Kościół do tej pory nie zajmował się tą sprawą. A przecież działania św. Jana Pawła II i Benedykta XVI w tej sprawie były podejmowane. To nie jest sprawa ostatnich lat – kontynuował abp Depo.

 

O. Adam Żak SJ wprowadzając w tematykę spotkania podkreślił, że „Kościół jest w społeczeństwie i rozpoznaje problem oraz oczyszcza się nie tylko jedynie dla siebie, ale chce pokazać wszystkim, że dzieci trzeba chronić”.

 

- Jako Kościół rozpoczynamy tę pracę, której zasadniczo nikt  inny w społeczeństwie nie robi. To, że media skupiają się na Kościele, to z jednej strony jest zrozumiałe, bo Kościół ma integralne nauczanie moralności, ale z drugiej strony skupienie uwagi mediów tylko na Kościele usypia inną część społeczeństwa – podkreślił o. Żak i dodał: „Ważne jest, żeby w całym społeczeństwie powstała strategia narodowa, co jak dostrzegamy nie jest łatwe. Samo prawo karne nie wystarczy”.

 

- Ten problem jest obecny w całym społeczeństwie – kontynuował o. Żak.

 

Podczas spotkania zostały zaprezentowane wyniki najnowszych badań (retrospektywnych) przeprowadzonych w Polsce, dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży oraz mechanizmy i cele zbudowania systemu prewencji.

 

Tekst: Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Fot. Archiwum "Niedzieli"

 

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Chciałbym przypomnieć pewne słowa –klucze, które Jan Paweł II wypowiadał na zakończenie Eucharystii, na lotnisku wojskowym w Radomiu. Trzeba ufać w mądrość Narodu, który buduje na Ewangelii, fundamencie Krzyża i zaufaniu do Bogurodzicy. Niech te słowa będą drogowskazem i światłem.

25 lutego 2012 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.