szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Abp Depo: Kościół nie może przestać głosić prawdy o rodzinie

 

 

FOTORELACJA

„Wspólnoty rodzinne potwierdzają sobą tajemnicę życia i miłości” - powiedział w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 30 grudnia przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

 

We Mszy św. wzięli udział kanonicy Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny, duszpasterze rodzin, członkowie ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych oraz osoby życia konsekrowanego.

 

W homilii abp Depo podkreślił, że „we wszystkich świętach okresu Bożego Narodzenia chodzi zawsze o zajaśnienie Bożego światła nad tajemnicą człowieka i otaczającego nas świata” - Chodzi o to, abyśmy wciąż na nowo byli wyciągani z naszych ciemności, z naszych codziennych zagrożeń. I powiedzmy wprost, z naszego zapominalstwa skąd jesteśmy, od Kogo pochodzimy, abyśmy naprowadzeni na ślady Boga, który objawił się nam konkretnie i przemówił do nas przez Syna odzyskali utracony sens życia człowieka – mówił abp Depo.

 

Metropolita częstochowski odnosząc się do czytania z Pierwszej Księgi Samuela przypomniał, że „fragment dzisiejszy podkreśla moc Boga, który wysłuchuje modlitwy przepełnionej wiarą” - Słyszymy wyznanie Anny: „Uprosiłam go u Pana”. Dostrzegamy tutaj inicjatywę Boga, który realizuje plan zbawienia w Chrystusie oparty na więzach miłości – podkreślił metropolita częstochowski.

 

- Natomiast fragment z Ewangelii św. Łukasza opisuje nazaretańską codzienność, a zarazem wierność tradycjom wiary. Do nich należy doroczna pielgrzymka do Jerozolimy. Dzisiejsza relacja niezrozumienia pomiędzy Jezusem a Maryją i Józefem, mówiąca wprost o bólu serca jest jedyną sceną z życia rodziny z okresu Nazaretu między dzieciństwem a wiekiem dojrzałym Jezusa – kontynuował arcybiskup.

 

Metropolita częstochowski za Benedyktem XVI podkreślił, że „słowa Jezusa: „Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” pokazują, że nie jest to bunt dwunastoletniego Jezusa wobec rodziców, ale że słowa Jezusa wynikają ze zjednoczenia z Ojcem i posłuszeństwem według Jego woli. Słowa Jezusa są za każdym razem większe od naszego ludzkiego rozumu”.

 

- Maryja jako pierwsza wierząca i obraz Kościoła ukazuje nam, że w ciemnościach wiary i niezrozumienia trzeba wciąż dojrzewać, stale się przez nie przedzierać z wiarą i modlitwą pełną ufności w Wolę Boga – dodał abp Depo.

 

Arcybiskup odnosząc się do współczesności zaznaczył, że „Kościół nie może przestać głosić prawdy o rodzinie, o niej nauczać i o niej świadczyć wobec świata. Przy całej sytuacji kryzysowej Kościół nie przestaje żywić przeświadczenia, że musi on sam pozostawać wierny prawdzie o ludzkiej miłości, która idzie od Boga samego, a nie od ludzkich przemyśleń i układów”.

 

„Gdyby od niej odstąpił, zdradziłby siebie samego. Gdyby Kościół od tej zbawczej prawdy odstąpił, nie mógłby już otwierać na nią „oczu wiary” bo one są zawsze wrażliwe na światło rzucone na życie ludzkie przez Ewangelię” – przypomniał arcybiskup za św. Janem Pawłem II .

 

- Dla wielu spośród nas zarówno samo istnienie Kościoła, jak i jego nauki ewangelicznej o rodzinie, o pochodzeniu od Boga mężczyzny i niewiasty jest jakimś zagrożeniem dla ludzkiej wolności. Groźne jest to, że odwrócony porządek stworzenia jest wciąż usankcjonowany prawem stanowionym w parlamentach – kontynuował abp Depo i dodał: „Odejście od Boga zawsze kończy się katastrofalnym skutkiem. W dyskusji jaka się obecnie toczy przez środki społecznego przekazu i w gronach parlamentarnych na temat rodziny, jej koncepcji i roli społecznej trudno nawet formułować kontrargumenty, ponieważ należałoby przekroczyć granicę absurdu i odejścia od rozumu i wolności prawdziwej”.

 

- Święta Rodzina z Nazaretu od wieków stanowi wzór i fundament dla ludzkiej społeczności. Wiara Maryi, ufność i posłuszeństwo w wierze Bogu Józefa, pokora Syna Bożego są dla nas stałym punktem odniesień. Ta tajemnica wspólnoty życia i miłości tym bardziej się uwidacznia, im bardziej dotkliwie dokonuje się dekonstrukcja porządku natury i porządku społecznego – mówił metropolita częstochowski i wołał za Benedyktem XVI: „Przyjmijcie Ewangelię nie jako słowo ludzkie, ale jako słowo Boga. I w ten sposób będziecie mogli przyjąć upomnienia, które Jezus kieruje do naszych sumień, aby postępować zgodnie z nimi. Dlatego pochodzące od Boga Ojca zasady Ewangelii nie mogą być przedmiotem wątpliwości, przetargów, czy dyskusji. Ewangelia Jezusa wiedzie nas do konkretnych czynów, w których przejawia się miłość pochodząca od Boga”.

 

Abp Depo wskazał również na zadania wynikające z charyzmatu bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny z Nazaretu w Częstochowie -  Pierwszym i fundamentalnym zadaniem jest przyjęcie nieskończonej godności człowieka z racji stworzenia nas przez Boga. Drugim zadaniem jest prawo do życia, które nie jest tylko kwestią światopoglądu i nie jest tylko prawem religijnym, ale podstawowym prawem człowieka. Bóg mówi: „Nie będziesz zabijał!”. Przykazanie to jest fundamentalną zasadą i normą kodeksu moralności wpisanego w sumienie każdego człowieka. I w tym prawie nie może być wątpliwości. Nie może być to prawo miejscem przetargów i dyskusji  - przypomniał arcybiskup i dodał: „ Trzecim zadaniem jest przywrócić rodzinie jej prawdziwy charakter i godność. Rodzina w widzeniu chrześcijańskim nie jest rodzajem kontraktu, czy umowy, czy nawet instytucjonalnych powiązań prawnych, jak chcą tego związki partnerskie, ale jest wspólnotą osobową życia i miłości, mężczyzny i kobiety i jej owocu jakim  są dzieci”.

 

- Rodziny nie można zredukować jedynie do rzeczywistości biologicznej, czy materialnej. Jest to bowiem zespolenie świata duchowego i fizycznego oraz religijnego, stanowiąc misterium łaski życia i miłości – wołał abp Depo i na zakończenie przywołał słowa papieża Franciszka: „Bóg powierzył rodzinie nie tylko troskę o jej intymność, intymność dla siebie samej, ale niesamowity plan, aby udomowić świat”.

 

Po homilii obecni w archikatedrze częstochowskiej małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Metropolita częstochowski udzielił małżonkom i rodzinom specjalnego błogosławieństwa.

 

Do archikatedry Świętej Rodziny pielgrzymowali: św. Jan Paweł II 6 czerwca 1979 r. i 18 czerwca 1983 r. oraz kard. Józef Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, 26 maja 2002 r.

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Fot. Magda Nowak/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Bardzo znamienny jest dzisiejszy fragment Ewangelii Świętego Marka, który pokazuje nam Chrystusa zatroskanego o całego człowieka, skoro po działaniach Apostołów mówi: "Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco". To słowo Chrystusa jest dla nas bardzo aktualne, kiedy przeżywamy ostatnie dni ferii, odpoczynku zarówno dla dzieci, młodzieży czy studentów.

9 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.