szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Abp Depo: Jesteśmy ludźmi wierzącymi czy wspólnotami rekonstrukcji i tradycji?

 

 

25 grudnia, w uroczystość Narodzenia Pańskiego, abp Wacław Depo metropolita częstochowski przewodniczył sumie pontyfikalnej w bazylice jasnogórskiej.

Przed rozpoczęciem Eucharystii, w rozmowie z Radiem Fiat, hierarcha powiedział, że wobec tajemnicy Bożego narodzenia trzeba przyjąć postawy pokory i zdumienia:

POSŁUCHAJ

 

Witając uczestników uroczystej sumy pontyfikalnej, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra złożył licznie zebranym wiernym życzenia świąteczne:

POSŁUCHAJ

 

W homilii abp Wacław Depo nawiązał do hasła obecnego roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce – „W mocy Ducha Bożego” i podkreślił rolę Ducha Świętego, za sprawą którego Jezus „przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Metropolita częstochowski przywoływał również słowa św. Jana Pawła II i Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. „Nie dajmy się okraść z nadziei i radości płynących z Ewangelii Jezusa Chrystusa” – wzywał abp Depo za świętym papieżem Polakiem. Hierarcha nawiązał również do obecnych trendów sekularyzacji i pytał, czy naprawdę przeżywamy święta Bożego Narodzenia, spotykając żywego Boga, czy jesteśmy skazani już tylko na tradycję i rekonstrukcję:

POSŁUCHAJ

 

Przed błogosławieństwem abp Wacław Depo przytoczył krótką historię. Z płynącego z niej morału uczynił świąteczne życzenia:

POSŁUCHAJ

 

Po Mszy św. abp Wacław Depo błogosławił dzieci, a Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”, który śpiewał również podczas Eucharystii, wystąpił z koncertem kolęd.

 

Tekst i foto: Maciej Orman/Radio Fiat

 

 


ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W jutrzejszym święcie Chrztu Pańskiego powróci do nas bardzo ważne pytanie: "Czy znacie sprawę Jezusa z Nazaretu?" Powtórzymy również kolejne pytanie: Czy bez Maryi można znać sprawę Jezusa? Bez Tej, która dała Mu ciało i krew dla naszego zbawienia? Czy bez pomocy Ducha Świętego, który zaświadczy o Nim również poprzez głos Ojca, można dojść do całej prawdy i nie błądzić?

12 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.