szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: potrzebne jest łączenie ducha Prawdy ewangelicznej i odwagi wiary

 

 

„Niedziela” wciąż musi odpowiadać na wezwania i problemy dzisiejsze. Potrzebne jest łączenie ducha Prawdy ewangelicznej i odwagi wiary - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 kwietnia odprawił Mszę św. w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, które przeprowadził bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. dr Jarosław Grabowski – redaktor naczelny „Niedzieli”, który podkreślił jak ważna jest wspólna modlitwa wobec planów i wyzwań, przed którymi stoi „Niedziela”, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” i moderator Ruchu „Europa Christi”, ks. dr Mariusz Trojanowski – sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego oraz kapłani pracujący w redakcji: ks. dr Jacek Molka, ks. Paweł Rozpiątkowski i ks. Mariusz Frukacz.

W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że „każde nasze stawanie przed Bogiem jest jakimś misterium wiary” i przypomniał słowa św. Augustyna, który w komentarzu do Psalmu 86 napisał: „Kiedy więc mówimy do Boga, zanosząc doń nasze modły, nie oddzielajmy od Niego Syna, a kiedy modli się ciało Syna, niech nie odłącza się od swej Głowy, aby był jeden Zbawiciel swojego ciała Jezus Chrystus, Syn Boży, który modli się za nas i w nas, a my modlimy się do Niego”.

Abp Depo przypomniał, że „trzeba stawiać czoła sytuacjom, które są unieważnieniem prawdy i nigdy nie być kompromisowymi na drogach Ewangelii”.

Arcybiskup odnosząc się do czytań mszalnych wskazał na postać Abraham. – On był człowiekiem wiary ożywionej pokorą i z uległością wobec Boga. W nim była wewnętrzna dyspozycyjność i otwartość na przymierze z Bogiem na wieki – mówił arcybiskup.

Wskazując na czasy współczesne abp Depo przypomniał słowa filozofa Leszka Kołakowskiego z książki „Jezus ośmieszony”. „Czy nasza kultura przeżyje, jeśli zapomni Jezusa? Czy wierzymy, że jeśli Jezus zostanie wygnany z naszego świata, ten świat przepadnie? Dlaczego potrzebujemy Jezusa? Czy był Bogiem? Nie ma pojęcia. Ale jeśli jakiś Boży człowiek żył kiedykolwiek na tej ziemi, to był nim On. W przesłaniu Jezusa jest przynajmniej jedna rzecz, która nie wzbudza wątpliwości i nie jest kontrowersyjna: to, że całe Jego życie i całe nauczanie toczy się w cieniu dnia ostatniego, dnia nieuchronnego Sądu. Bez tego apokaliptycznego oczekiwania niczego w chrześcijaństwie nie da się zrozumieć. Jezus nie tylko więc zapowiadał Królestwo - On je przynosił”- napisał Leszek Kołakowski

- Bez Chrystusa ten świat nie przetrwa. Jezus daje nam nową nadzieję na życie. Słowa Jezusa i czyny nadal będą przemawiać do ludzkich sumień aż do skończenia czasu – mówił abp Depo.

„Rozeznawanie” - to temat rekolekcji wielkopostnych dla pracowników i redaktorów Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, podczas których bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przypomniał m. in., że „człowiek musi rozeznać, gdzie jest prawda”.

- Owocem wszystkich naszych trudów na ziemi ma być świętość. Człowiek, który nie rozeznaje jest jak marionetka. W naszych czasach grozi nam pokusa dezercji z tego świata i dezercja z pójścia za głosem Bożym – mówił bp Przybylski.

Rekolekcje wielkopostne dla pracowników „Niedzieli” odbyły się w dniach 9 – 10 kwietnia.

NAUKA REKOLEKCYJNA I

NAUKA REKOLEKCYJNA II

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Źródło: Portal Niedzieli

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Przed sześciu laty przeżywaliśmy niezwykłe wydarzenie w Kościele Chrystusowym: ustąpienie z urzędu Świętego Piotra papieża Benedykta XVI. To był wielki akt wiary, odwagi i odpowiedzialności. I warto przywołać dzisiaj słowa tegoż papieża, że "miłosierdzie Boże pomimo wielu aktów przemocy i niesprawiedliwości, to miłosierdzie, które objawiło się w Jezusie Chrystusie „przeważy” szalę zła dobrem i przebaczeniem".

11 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.