szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
2 lutego: 7. rocznica ingresu Metropolity Częstochowskiego i Dzień Życia Konsekrowanego

 

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 18 w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. będzie połączona z 7. rocznicą ingresu Metropolity Częstochowskiego do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie.

 

******

 

Siódma rocznica ingresu abp. Wacława Depo do archikatedry pw. Świętej Rodziny w Częstochowie mija 2 lutego. Jest to okazja do pewnego podsumowania działalności Pasterza naszej archidiecezji i wskazania ważniejszych wydarzeń, które w tym czasie miały miejsce w Kościele częstochowskim

Biskup zamojsko-lubaczowski dr Wacław Depo został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą częstochowskim 29 grudnia 2011 r. Uroczysty ingres do bazyliki archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się 2 lutego 2012 r., w święto Ofiarowania Pańskiego. – Przychodzę z pokorą, aby stanąć do pracy w archidiecezji częstochowskiej z wami i dla was – powiedział w homilii abp Wacław Depo podczas ingresu do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. – Służba biskupia musi być napełniona odwagą pokory, która nie pyta, co mówi o niej obiegowa opinia czy też medialne sondaże – dodał. – Nasza odważna wiara w Boga okazuje się być potrzebna jak nigdy dotąd, aby Chrystus mógł się ukazać poprzez nas samych jako dar zbawienia dla świata – mówił Metropolita Częstochowski.

„Nadzieja nowej ewangelizacji” – taki był tytuł pierwszego listu pasterskiego abp. Wacława Depo, który został odczytany w niedzielę 5 lutego 2012 r. we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej. Nowy Metropolita Częstochowski napisał w nim m.in.: „Za przykładem św. Pawła – przez głoszenie Ewangelii – pragnę prowadzić was i wszystkich ludzi do Chrystusa. Was, którzy jesteście blisko, i tych, którzy są z dala od Ewangelii i Kościoła”.

21 czerwca 2012 r. abp Wacław Depo został wybrany przez Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradujące we Wrocławiu przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. 29 czerwca 2012 r. w Bazylice św. Piotra w Watykanie Metropolita Częstochowski przyjął paliusz z rąk Jego Świątobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI. Zawołanie Księdza Arcybiskupa brzmi: „Ad Christum Redemptorem hominis”.

Jako przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP zabiera głos w ważnych sprawach Kościoła i Ojczyzny w mediach katolickich oraz świeckich. Abp Depo jest odważny w głoszeniu prawdy, wspiera wszelkie zmagania o prawdę, a zarazem demaskuje różne próby manipulacji.

W okresie posługi abp. Wacława Depo Częstochowa z Jasną Górą uczestniczyły w czuwaniu i międzynarodowej modlitwie różańcowej, która odbyła się w dziesięciu sanktuariach świata z inicjatywy papieża Franciszka. W ciągu siedmiu lat posługi abp. Depo archidiecezja częstochowska przeżywała m.in. 90. rocznicę utworzenia Kościoła częstochowskiego i 90. rocznicę powstania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. „Jesteście «apostołami Prawdy» o Chrystusie i Kościele, mając nieoceniony wkład w formację kultury chrześcijańskiej. W ciągu tych lat, a szczególnie za pontyfikatu św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, tygodnik stał się miejscem swoistej próby sił i konfrontacji z duchem «tego świata», który «utracił pamięć» o chrześcijańskich korzeniach. Jako piąty biskup w historii Kościoła częstochowskiego jestem najbliższym świadkiem tych zmagań” – napisał abp Depo w swoim słowie na 90-lecie istnienia „Niedzieli”. Z tej okazji Metropolita Częstochowski pielgrzymował również z „Niedzielą” do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. – Msza św. sprawowana przy grobie Papieża Polaka, który jest jednocześnie ołtarzem, to wielkie przeżycie. To miejsce, gdzie rodacy nie kryją wzruszeń. Przy ołtarzu św. Jana Pawła II trzeba przyklęknąć i dziękować Bogu za dar 90-lecia niesienia prawdy ewangelicznej Katolickiego Tygodnika „Niedziela”. Dziś przeżywamy wielki jubileusz służby prawdzie – mówił Metropolita Częstochowski w homilii 6 kwietnia 2016 r. w Bazylice św. Piotra.

Archidiecezja częstochowska przeżywała Rok Zawierzenia, Rok Ewangelizacji. Odbyły się również I Archidiecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji, Kongres Miłosierdzia. Metropolita Częstochowski w dniach 1-8 lutego 2014 r. wziął udział wraz z polskimi biskupami w wizycie „ad limina Apostolorum”.

Ważnym wydarzeniem była koronacja koronami papieskimi Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce. „W czasach antyewangelizacji i laicyzacji, migracji oraz wielokulturowości, ustanawiania niezgodnych z Bożymi przykazaniami praw przez parlamenty wielu państw, wierność Bogu w życiu osobistym, rodzinnym i narodowym nie jest łatwa. Dlatego uciekamy się do Matki Bożej, która w wypełnianiu Bożych nakazów jest nam wzorem i pomocą. To dzięki Niej wielokrotnie w historii Polski i Europy mogliśmy doświadczyć, że Pan Bóg jest Bogiem bliskim, ilekroć Go wzywamy w duchu narodowego nawrócenia i pamięci, że Boże prawa i nakazy są nie tylko sprawiedliwe, ale i są mądrością narodów” – napisał abp Depo w słowie pasterskim przed koronacją obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce. „Koronacja to nie tylko symboliczna i zewnętrzna uroczystość, ale przede wszystkim akt wiary, ufności i miłości. Koronacja to również akt wdzięczności za wszelkie dobro i przyrzeczenie wierności Bogu, krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi świętemu oraz jego Pasterzom. Tym, czym w pierwszym rzędzie koronujemy obraz Matki Bożej, to nasze oddane Bogu serca” – kontynuował Metropolita Częstochowski.

Najważniejszym wydarzeniem w Kościele częstochowskim była pielgrzymka papieża Franciszka na Jasną Górę 28 lipca 2016 r. z racji dziękczynienia za 1050 lat Chrztu Polski. Wielokrotnie abp Depo zwracał uwagę na spojrzenie Ojca Świętego w oczy Maryi. – W Kaplicy Matki Bożej wyraźnie miało miejsce wyciszenie Papieża poprzez jego spojrzenie i harmonię własnego serca z Sercem Maryi. Potem było dotknięcie dłonią ofiarowanego mu obrazu na wysokości twarzy Maryi, a następnie znak krzyża, który Papież przedłużył błogosławieństwem nas wszystkich – wspominał arcybiskup.

Abp Depo przez te siedem lat pokazał nam, będąc biskupem maryjnym i jasnogórskim, jak ważne jest nasze osobiste zawierzenie Maryi. – Słowa mojego zawołania: „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka” dzisiaj dopełniam „przez Maryję” – powiedział w jednej z homilii. Pamiętajmy, że już 2 stycznia 2012 r. podczas wizyty w redakcji „Niedzieli” abp Depo podkreślił, że „trzeba, abyśmy budowali wspólnotę Kościoła jako domu i wspólnie musimy podążać ku Jasnej Górze. Myślę, że moja droga ku Częstochowie jest dziełem Maryi”.

 

Oprac. ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Zdjęcia: B.M. Sztajner/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Ojciec Święty Franciszek w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie bardzo mocno zaznaczył, że Chrześcijaństwo to jest Jezus Chrystus. To jest styl życia wynikający z wiary w Jego Osobę jako Pana i Zbawiciela, a nie żaden system rozrywkowy i po taniej cenie, żeby pozyskać sobie ludzi. Dlatego nasze zawierzenia Bogu na wzór Maryi są odpowiedzią na miłość Chrystusa objawioną w Betlejem, na Krzyżu i w Zmartwychwstaniu.

25 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.