szukaj:
zaloguj:
Archidiecezja
Informacje ogólne o Archidiecezji Częstochowskiej

Diecezja została ustanowiona 28 października 1925 r. bullą papieża Piusa XI Vixdum Poloniae Unitas. Diecezja została podniesiona do rangi archidiecezji 25 marca 1992 r. bullą papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus

Patronka Archidiecezji Częstochowskiej

  • Najświętsza Maryja Panna, Królowa Polski
    wspomniana 3 maja

Patronka Metropolii Częstochowskiej

  • Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
    wspomniana 26 sierpnia

Katedra

  • Bazylika archikatedralna pw. Świętej Rodziny w Częstochowie
    rocznica poświęcenia 29 października

Dane statystyczne (2017 r.)

  • Powierzchnia: 6925 km2
  • Liczba mieszkańców: 805 150
  • Liczba katolików: 800 230
  • Liczba parafii: 311 + 1 personalna
  • Liczba księży diecezjalnych: 694
  • Liczba księzy zakonnych: 196
  • Liczba sióstr zakonnych: 771
  • Liczba alumnów: 46

Biskupi diecezjalni

  • Biskup Teodor Kubina (14.12.1925 - 13.02.1951 r.)
  • Biskup Zdzisław Goliński (22.04.1951 - 06.07.1963 r.)
  • Biskup Stefan Bareła (17.01.1964 - 12.02.1984 r.)
  • Biskup Stanisław Nowak (08.09.1984 - 25.03.1992 r.)
  • Arcybiskup Metropolita Stanisław Nowak (25.03.1992 - 29.12.2011 r.)
  • Arcybiskup Metropolita Wacław Depo (29.12.2011 - )

Biskupi pomocniczy

  • Biskup Antoni Zimniak (06.07.1936 - 26.01.1943 r.)
  • Biskup Stanisław Czajka (05.08.1944 - 04.07.1965 r.)
  • Biskup Stefan Bareła (16.10.1960 - 17.01.1964 r.)
  • Biskup Tadeusz Szwagrzyk (03.11.1964 - 07.12.1992 r.)
  • Biskup Franciszek Musiel (12.11.1965 - 02.12.1992 r.)
  • Biskup Miłosław Kołodziejczyk (23.10.1978 - 03.03.1994 r.)
  • Biskup Antoni Długosz (18.12.1993 - 07.05.2016 r.)
  • Biskup Jan Wątroba (20.04.2000 - 14.06.2013 r.)
  • Biskup Andrzej Przybylski (20.05.2017 - )

Powierzchnia: 6925 km2

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
6 lutego 1946 roku, do Archikatedry Warszawskiej wchodził Ksiądz Prymas abp Stefan Wyszyński. Ten ingres poprzedzał bardzo znamienny fakt... Kiedy po Powstaniu Warszawskim płonęła stolica, Ksiądz Wyszyński wówczas jako kapelan Armii Krajowej patrzył się na dymy płonącej Warszawy w Laskach. Wtedy u jego stóp z wysokości nieba spadła spalona kartka Biblii. I odczytał jej treść: "Będziesz miłował".

6 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.