szukaj:
zaloguj:
Wiadomości

Bierzmowanie to jest sakrament w którym rzeczywiście zstępuję i umacnia Duch Święty - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski. Wieczorem 15 grudnia biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 24 młodym osobom. Mszę świętą koncelebrował ks. kan. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii, a uczestniczyli w niej również licznie rodziny i przyjaciele kandydatów do bierzmowania.

Na Jasnej Górze po raz dwudziesty siódmy zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycyjnie światełko do jasnogórskiego sanktuarium przynieśli harcerze Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczyste przekazanie światła nastąpiło 17 grudnia podczas Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Parafialne spotkanie opłatkowe w Mstowie

18.12.2017

Tradycją parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie jest parafialne spotkanie opłatkowe. W tym roku odbyło się ono w piątek, 15 grudnia. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem parafii i pracujących w niej księży Kanoników Regularnych Laterańskich, Urzędu Gminy oraz Zespołu Szkół w Mstowie. W spotkaniu uczestniczyli księża pracujący w parafii, z proboszczem Pawłem Greniem na czele, przedstawiciele władz samorządowych, w tym wójt gminy Tomasz Gęsiarz oraz przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Choryłek, radni, grono pedagogiczne szkoły z dyrektor Beatą Miry, a przede wszystkim liczni parafianie. Honorowym gościem spotkania był metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Wiecej na RADIO FIAT

„Miłosierdzie jest jedno” – tak brzmi hasło tegorocznej akcji charytatywnej „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Organizowana po raz 24. akcja jedną misją jednoczy chrześcijan. Dlaczego? O tym w rozmowie z ks. Markiem Batorem, dyrektorem Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

EW/Radio Fiat

Pueri Claromontani – 15 lat Jasnogórskiego Chóru Chłopięco Męskiego

18.12.2017

Jarosław Jasiura, dyrygent Jasnogórskiego Chóru Chłopięco Męskiego „Pueri Claromontani”, przygotowując Chór do obchodów 15-lecia istnienia, podsumowując w Radiu Fiat minione lata podkreślał specyfikę chórów chłopięcych, w których głosy przychodzą i odchodzą znienacka.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

SW/Radio Fiat

14 grudnia 2017 r., w wieku 78 lat,
odszedł do Pana

Śp. Ks. Kan. Zdzisław MORAS

 Emerytowany Proboszcz parafii
pw. Przenajświętszej Trójcy w Kietlinie
ur. 3 XI 1939 r. w Sokolnikach,
święcenia prezbiteratu 17 V 1964 w Częstochowie

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE:
18 grudnia 2017 r., poniedziałek, godz. 12.00 – Msza św. w kościele parafialnym
pw. św. Stanisława BM w Myszkowie
Przewodniczy Ksiądz Arcybiskup Senior Stanisław Nowak
19 grudnia 2017 r., wtorek, godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym
pw. św. Mikołaja Biskupa w Sokolnikach (diec. kaliska)
Przewodniczy Ksiądz Biskup Andrzej Przybylski

Tym żyje Kościół – komentuje ks. prof. Marian Duda. Audycja z 15 grudnia

18.12.2017

Ks. dr hab. Marian Duda co tydzień w Radiu Fiat komentuje aktualne wydarzenia w Kościele – począwszy od tego, co dzieje się w Watykanie, co mówi papież Franciszek, po wydarzenia w Polsce. 15 grudnia mówił m.in. kolejnej katechezie papieża Franciszka o Eucharystii i o jubileuszu 20-lecia Sanktuarium Świętej Rodziny w Częstochowie.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

„Duch, który umacnia miłość” – abp Depo o nowym programie duszpasterskim

18.12.2017

Z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawiamy o programie duszpasterskim na lata 2017-2019. Temat przewodni programu brzmi: „Duch, który umacnia miłość”.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

Adwent 2017 – Ołtarz główny. Spotkanie rodzin

16.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 12 - Ołtarz główny. Spotkanie rodzin.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Adwent 2017 – Ołtarz główny. Pan Jezus opuszcza dom rodzinny

15.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 11 - Ołtarz główny. Pan Jezus opuszcza dom rodzinny.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Treść kalendarza to autorska synteza drogi do niepodległości w 1918 r.

Z inicjatywy Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II 14 grudnia w kościele pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie odbyła się Msza św. i uwielbienie za pary starające się o potomstwo.

Adwent 2017 – Ołtarz główny. Rodzina w pracy

14.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 10 - Ołtarz główny. Rodzina w pracy.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

„Ojcze, uświęć ich w prawdzie”.

14.12.2017

Homilia metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo w ostatnim dniu rekolekcji adwentowych w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

„W Adwencie bardzo jest nam potrzebny głos proroka, który przypomina o Stwórcy i stworzeniu” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 14 grudnia odprawił Mszę św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” na zakończenie rekolekcji adwentowych. Rekolekcje adwentowe dla pracowników „Niedzieli” w dniach 12-13 grudnia głosił ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich w archidiecezji częstochowskiej.

Zmarła Zenobia Kandziora, mama ks. Sławomira Kandziory, proboszcza parafii pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie

13.12.2017

11 grudnia 2017 r., w wieku 82 lat, odeszła do Pana
Śp. Zenobia Kandziora

Mama ks. Sławomira Kandziory

Proboszcza parafii pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Świętą

sprawowaną pod przewodnictwem Ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego,

15 grudnia 2017 r. – piątek – o godz. 12.00
w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Przystajni.
Po Mszy św. złożenie ciała śp. Zenobii na cmentarzu parafialnym.

Wszechmogący Boże, pokornie Cię błagamy,

okaż miłosierdzie Twojej służebnicy Zenobii, którą na tym świecie zaliczyłeś do Twojego ludu

i przyjmij ją do grona Twoich świętych w królestwie pokoju i światła.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Bóg zapłać za tę pierwszą stację zawierzenia Bogu przez Maryję. Niech dzisiejsze podświetlenie figury Maryi Niepokalanej tym reflektorem będzie symbolem tego wewnętrznego światła, które od Niej zaniesiecie w wasze życie. I na wierność łasce, którą Pan Bóg nam przygotował i przez Jej wstawiennictwo nam ją przekazuje, z serca błogosławię.

Przy figurze Matki Bożej Niepokalanej, 8 grudnia 2012 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.