szukaj:
zaloguj:
Wiadomości

„Narodzenie Pańskie objawia nam Boga.

Boże Narodzenie to wydarzenie, które trwa, bo odmieniło świat.

Pasterka u Świętej Rodziny

25.12.2017

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny zgromadziła w dniu 24 grudnia o północy na uroczystej Mszy św. tzw. „Pasterce” wiernych częstochowskiego Kościoła. Nabożeństwu przewodniczył abp Wacław Depo, który też wygłosił homilię.Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie przez abp. Wacława Depo Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Uroczystość Narodzenia Pańskiego – liturgia z bp. Andrzejem Przybylskim

25.12.2017

25 grudnia przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego. Czytania na ten dzień (Msza św. w dzień: Iz 52,7-10; Ps 98,1-6; Hbr 1,1-6; J 1,1-18) rozważa bp Andrzej Przybylski:

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

Życzenia abp. Wacława Depo

23.12.2017

Życzenia abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, na Boże Narodzenie 2017 r.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Życzenia redaktor naczelnej „Niedzieli” Lidii Dudkiewicz

23.12.2017

Życzenia Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, na Boże Narodzenie 2017 r.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Abp Wacław Depo w Zawierciu

25.12.2017

W niedzielę 24 grudnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przyjechał do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, aby poświęcić świece dzieciom klas trzecich, które przygotowują się do Pierwszej Komunii św., a także poświęcić odremontowaną salę chóru parafialnego.

Zobacz RADIO FIAT

Chrystus niech nas zastanie czuwającymi

25.12.2017

Czwarta niedziela Adwentu w tym roku staje na progu wigilijnego wieczoru – połączenie, które zdarza się rzadko, pokazując względność ziemskiego czasu. Z abp Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia Aleksandra Mieczyńska:

POSŁUCHAJ

ALM/Radio Fiat

Wigilia dla najbardziej potrzebujących w Częstochowie (TV Niedziela)

23.12.2017

Caritas częstochowska przygotowała wigilię dla ponad 300 biednych i bezdomnych w sali parafialnej przy archikatedrze Św. Rodziny. Honorowy patronat nad uroczystością objął Wacław Depo, metropolita częstochowski. W wigilii wzięli udział także władze miasta na czele z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem, parlamentarzyści, senatorowie, przedstawiciele MOPS, bracia kapucyni, siostry zakonne, Rycerze Kolumba, wolontariusze i harcerze.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

„W historii świata są dwie noce, które są rozproszone światłem niezwykłym. Pierwsza to noc betlejemska, kiedy Bóg rodzi się człowiekiem po to, aby dźwigać człowieka z upadków i ciemności, i przemieść do innego świata. Druga noc to tajemnica zmartwychwstania Jezusa”.  - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który spotkał się 23 grudnia w sali parafialnej przy archikatedrze Św. Rodziny w Częstochowie z ponad 300 biednymi i bezdomnymi, dla których Caritas częstochowska przygotowała wigilię.

W sobotę, 23 grudnia w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim. W spotkaniu wzięli udział m. in. kapłani, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, wolontariusze ruchów pro-life, pracownicy  tygodnika katolickiego „Niedziela” z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz, pracownicy Kurii Metropolitalnej z ks. prał. Marianem Szczerbą, kanclerzem Kurii.

Adwent 2017 – Parafia Rodziną rodzin

23.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 18 - Parafia Rodziną rodzin.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Przygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – IV niedziela Adwentu, 24 grudnia

23.12.2017

24 grudnia 2017 roku to IV niedziela Adwentu, na którą Kościół przygotował czytania z Księgi Samuela (2 Sm 7,1-5.8b-12.14a.16), fragmentu Listu św. Pawła do Rzymian (Rz 16,25-27) i Ewangelii św. Łukasza (Łk 1,26-38), po drodze zatrzymując nas przy psalmie (Ps 89, 2-5.27.29). Zapraszamy do wysłuchania rozważań bp. Andrzeja Przybylskiego, przygotowujących do niedzielnej liturgii.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

SW/Radio Fiat

Adwent 2017 – Kaplica Męczenników. Bł. s. Kanuta

22.12.2017

"Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 17 - Kaplica Męczenników. Bł. s. Kanuta.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Spotkanie opłatkowe z Księdzem Arcybiskupem, 23 grudnia, godz. 11.00

14.12.2017

[fot. Bożena Sztajner/Niedziela]

W sobotę, 23 grudnia br. o godz. 11:00, w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, odbędzie się przedświąteczne spotkanie opłatkowe z Księdzem Arcybiskupem Wacławem Depo, Metropolitą Częstochowskim. Będzie to okazja do złożenia życzeń i wspólnej modlitwy.

Zapraszamy Przewielebnych Księży, Czcigodne Siostry zakonne i osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych do udziału w tym spotkaniu.

Z życzeniem owocnych przeżyć ostatnich dni Adwentu

ks. Mariusz Bakalarz

Misterium o Bogu ukrytym to projekt muzyczny, który zrodził się przed laty w głowie (i w sercu) Mariusza Domaszewicza. Domaszewicz zaczerpnął teksty z utworów Karola Wojtyły: Pieśni o Bogu ukrytym, Pieśni o słońcu niewyczerpanym, z poematu Wigilia wielkanocna 1966 oraz z dramatu Brat naszego Boga. Muzykę do całości napisał Roman Ziemlański. Na rynek trafiło niedawno drugie wydanie Misterium o Bogu ukrytym, w odmienionej aranżacji muzycznej, opracowanej przez Roberta Glińskiego. Utwory wykonują: Adama Saczka, Mariusz Domaszewicz, Rafał Bulski, Krzysztof Drynda, zespół Synergia oraz Akademicki Chór Politechniki Śląskiej.

Gośćmi Radia Fiat są Mariusz Domaszewicz i Robert Gliński.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Niech nasze wyznanie wiary, które składamy na tym miejscu, wpatrując się w Obraz Matki i Syna będzie rodzajem zwierciadła. Przeglądajmy się w nim każdego dnia, żeby zobaczyć czy żyjemy zgodnie z tym, co wypowiadamy, co zostało jeszcze raz przypomniane w Ślubach Jasnogórskich. Ale nie odchodźmy stąd smutni, mamy Matkę. Radujmy się naszą wiarą.

26 sierpnia 2012 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.