szukaj:
zaloguj:
Wiadomości
Otwarcie Ośrodka Muzyki Liturgicznej

18.11.2017

W sobotę w parafii p.w. Św. Zygmunta w Częstochowie oficjalnie otwarto Ośrodek Muzyki Liturgicznej, który będzie działał przy Wyższym Instytucie Teologicznym. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza.

Więcej RADIO FIAT

W piątek 17 listopada, Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 28 w Częstochowie oraz  Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, zorganizowali pensjonariuszkom Zakładu Opieki Leczniczej, prowadzonego przez siostry Honoratki w Częstochowie, uroczystą akademię z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Ośrodek Muzyki Liturgicznej w Częstochowie

17.11.2017

18 listopada oficjalnie rozpocznie działalność Ośrodek Muzyki Liturgicznej przy Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętsza Maryja Panna Stolica Mądrości w Częstochowie. Ośrodkiem kierować będzie ks. Mateusz Ociepka.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

Inauguracja "Ośrodka Muzyki Liturgicznej przy Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie" - 18 listopada

11.11.2017

Stowarzyszenie "Ośrodek Muzyki Liturgicznej" zaprasza na Uroczystą Inaugurację "Ośrodka Muzyki Liturgicznej przy Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie", która odbędzie się 18 listopada br o godz. 10.00 w par. p.w. Św. Zygmunta w Częstochowie.

W programie:

10.00 - Msza św. pod przewodnictwem Ks. Abp. Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego

11.30 - Wykład Ks. prof. dr Kazimierza Szymonika nt. "Muzyka liturgiczna w nauczaniu Benedykta XVI"

12.00 - Zaproszenie do współpracy - Ks. Mateusz Ociepka

12.10 - Poczęstunek

 

Na Inaugurację zapraszamy wszystkich organistów, chórzystów, muzyków kościelnych, animatorów muzycznych oraz tych wszystkich, którym na sercu leży piękno muzyki liturgicznej.

 

Ks. Mateusz Ociepka

Częstochowski Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na pielgrzymkę na Jasną Górę

03.11.2017

 

18 listopada (sobota) odbędzie się XXXVII Ogólnopolska Pielgrzymka KIK-ów na Jasną Górę. Początek o godz. 9.30 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej; o godz. 11.00 – modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego. O godz. 11.30 rozpoczną się wykłady w Kaplicy Różańcowej: „Koncepcja ideowa Ruchu Europa Christi” – ks. inf. Ireneusz Skubiś; „Maryjna szkoła wiary. Rozważania o prawdziwej i mądrej pobożności Maryjnej w naszym życiu” – bp Andrzej Przybylski. Na godz. 14.00 przewidziane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, które poprowadzi KIK katowicki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków naszego Klubu, a także osoby spoza Klubu zainteresowane tematyką wykładów i spotkaniem z ciekawymi ludźmi.

Maria Banaszkiewicz

prezes Częstochowskiego KIK-u

W piękne jesienne dni Fundacja Świętego Barnaby zorganizowała dla swoich podopiecznych rekolekcje w malowniczo położonej miejscowości Istebna nieopodal Wisły, której najbardziej znanym mieszkańcem jest wybitny skoczek narciarski Adam Małysz. Rekolekcje odbyły się w ośrodku Caritasu diecezji Bielsko-Żywieckiej. Dom ten nosi wdzięczną nazwę „Słonecznik  Ojca Pio”, którego  opiekunem jest Pan Robert z Częstochowy doświadczający w przeszłości problemów bezdomności.

„Niedziela”- przegląd tygodnia

16.11.2017

Najważniejsze i najciekawsze artykuły, które poleca 47. numer Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

„Modlę się dzisiaj za całe dzieło misyjne Kościoła, szczególnie za członków Komisji Episkopatu Polski ds. Misji” – powiedział ks. prał. Wacław Kuflewski, który 16 listopada przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie. Podczas Mszy św. ks. Kuflewski otrzymał Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w kategorii „pomoc modlitewna i duchowa” przyznany przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji.

„Mamy nie miłować słowem, ale konkretnym czynem. Jeśli chcemy naśladować Chrystusa, to musimy czytać Ewangelię i żyć Ewangelią” - mówił bp Andrzej Przybylski. 12 listopada biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w Schronisku dla Bezdomnych Agape w Lubojence k. Częstochowy.

IX Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym

12.11.2017

12 listopada w Kościele obchodzony jest w Polsce IX Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym. Rozmowa z abp Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

Pielgrzymka Osób Bezdomnych z Ewangelią od "Niedzieli"

11.11.2017

Na 12. Pielgrzymkę Osób Bezdomnych na Jasną Górę 11 listopada tygodnik katolicki "Niedziela" z inicjatywy bp. Andrzeja Przybylskiego przygotował w darze egzemplarze Ewangelii. Inicjatywa ta wpisuje się w I Światowy Dzień Ubogich, który z woli Ojca Świętego Franciszka odbędzie się w niedziele 19 listopada, pod hasłem "Nie miłujmy słowem, ale czynem". W ramach obchodów I Światowego Dnia Ubogich redakcja "Niedzieli" pragnie przekazać egzemplarze Ewangelii osobom biednym, bezdomnym, m. in. w schroniskach dla bezdomnych na terenie Częstochowy, a także innych miejsc naszej archidiecezji. Jak podkreśla to bp Andrzej Przybylski "nie mamy srebra ani złota, ale chcemy dać słowo Boga, słowo Ewangelii, znak miłości Bożej".

FOTORELACJA

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA I ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

ks. mf

fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Do ciągłego budowania jedności na Prawdzie, którą jest Chrystus zaapelował abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wolna Ojczyzna jest darem Boga!

11.11.2017

Homilia metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo w archikatedrze częstochowskiej w Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2017 r.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

– Kochani bezdomni, nie jesteście problem Kościoła i świata, jesteście zasobem, dzięki któremu Jezus chce, abyśmy przyjęli Ewangelię i naprawdę nauczyli się nią żyć – w imieniu Kościoła i papieża Franciszka powiedział biskup pomocny archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas 12. Pielgrzymki Osób Bezdomnych na Jasną Górę 11 listopada

Bezdomni tutaj mają dom

11.11.2017

Pielgrzymka Bezdomnych na Jasną Górę zorganizowana przez Caritas Polska zgromadziła ok. 1 tys. osób. Wszystkim była rozdawane Pismo Święte ufundowane przez redakcję "Niedzieli". W dniu 11 listopada 2017 roku w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została w intencji bezdomnych Msza św. pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego arch. częstochowskiej, który też wygłosił homilię.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada zgromadziła Polaków w kościołach, na placach, ulicach miast, miasteczek i wsi. W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W Liście do rodzin Błogosławiony Jan Paweł II podkreślił, że biografia i genealogia każdego człowieka, każdego z nas rozświetla się w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Dzisiaj to światło z Taboru pokazało nam drogę do życia, bo tam gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość, tam jest nie tylko światło, tam jest również życie.

18 lutego 2012 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.