szukaj:
zaloguj:
Wiadomości
„Niedziela”- przegląd tygodnia

30.11.2017

Najważniejsze i najciekawsze artykuły, które poleca 49. numer Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Tenisie Stołowym rozegrane zostaną w sobotę, 2 grudnia. Za ich organizację odpowiada duszpasterz sportowców częstochowskiej archidiecezji – ks. Łukasz Dybowski:

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska/Radio Fiat

Zobacz także http://fiat.fm/info/mistrzostwa-lso-w-tenisie-stolowym/

Drużyna seminarzystów z Kielc, w składzie: Ireneusz Kamiński, Grzegorz Chlewicki, Tomasz Pytlarz zdobyła w środę Mistrzostwo Polski w seminaryjnych zawodach tenisa stołowego. 20. edycja turnieju obyła się w hali sportowej seminarium częstochowskiego w dniach 27-29 listopada.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny - Człowiek dobry jak chleb

29.11.2017

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku organizuje Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny - Człowiek dobry jak chleb. Konkurs związany jest z postacią św. Brata Alberta. Komisji konkursowej przewodniczy światowej klasy artysta fotografik Wojciech Prażmowski.

W załącznikach zamieszczone są:  plakat, regulamin i formularz zgłoszeniowy.

PLAKAT

REGULAMIN

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Biskup Przybylski na spotkaniu z przedszkolakami

29.11.2017

W poniedziałek 27 listopada w Kościele p. w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy Alei Jana Pawła II 82 w Częstochowie biskup Andrzej Przybylski spotkał się z przedszkolakami uczęszczającymi na co dzień do Przedszkola Sióstr Nazaretanek.

Więcej Radio Fiat

Sakrament Bierzmowania a ewangelizacja

29.11.2017

Abp Rino Fisichella - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji wziął udział w IV Kongresie Nowej Ewangelizacji na Jasnej Górze poświęconym posłudze wśród młodzieży. Drugiego dnia Kongresu, 24 XI 2017 r., wygłosił wykład na temat „Sakrament Bierzmowania a ewangelizacja”.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Chodzi o życie wiarą

29.11.2017

26 listopada zakończył się czterodniowy IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Temat Kongresu „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska” sformułowany był na tyle prowokacyjnie, by pobudzać do dyskusji, której echa odbiją się falą w całym kraju, a owoce pozostaną na długo. Z abp. Grzegorzem Rysiem – w dniu zakończenia Kongresu – rozmawiała Aleksandra Mieczyńska:

POSŁUCHAJ

źródło fot. Nowa Ewangelizacjia (KEP)

ALM/Radio Fiat

Mistrzostwa stołowych rakiet

28.11.2017

XX Jubileuszowe Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym w dniach od 27 do 29 listopada 2017 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Pierwszy raz w dwudziestoletniej historii Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej organizowane przez zarząd DIAK Forum z okazji uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, patronalnego święta Akcji Katolickiej, odbyło się na Jasnej Górze. Wcześniej jednak, członkowie zarządu, uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego, Arcybiskupa Wacława Depo, w częstochowskiej archikatedrze o godz. 10:00.

Jasnogórskie Dni Skupienia 2017/2018

27.11.2017

30 listopada rozpoczną się Jasnogórskie Dni Skupienia 2017/2018. Poprowadzi je o. Marcin Ciechanowski, paulin, egzorcysta archidiecezji częstochowskiej:

POSŁUCHAJ

Z o. Marcinem Ciechanowskim dla Radia Fiat rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.
źródło fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry
Szczegóły na stronie: Jasnogórskie Dni Skupienia 2017/2018

ALM/Radio Fiat

„Kierujcie się prawdą, że „żyje we mnie Chrystus” – mówił do młodzieży w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 26 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie. Msza św. była połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania 21 młodym ludziom. Msza św. był również dziękczynieniem za 33 lata służby biskupiej w Kościele abp. Stanisława Nowaka.

Służebny charakter królowania. Homilia abp. Wacława Depo w Uroczystość Chrystusa Króla (TV Niedziela)

26.11.2017

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w dniu 26 listopada 2017 roku abp Wacław Depo metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Wśród wiernych liczną grupę uczestników nabożeństwa stanowili młodzi ludzie m.in. z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej. W homilii Arcypasterz odniósł się do konsekwencji jakie niesie wybór Jezusa Chrystusa na Króla Wszechświata tak w życiu osobistym jak i wspólnotowym. I ten wybór nie jest jednocześnie sprzeczny z oczywistym porządkiem rzeczywistości. Jako przykład podał prawo do życia każdej ludzkiej istoty, które nie jest tylko prawem wyznaniowym lecz prawem powszechnym. Na koniec homilii podkreślił służebny charakter Chrystusowego królowania, zobowiązujący wyznawców Jezusa do naśladowania.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

„Chrystus nie obiecuje nam władzy nad światem, ale proponuje służbę” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 26 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[fot. Bożena Sztajner/Niedziela]

W sobotę 25 listopada abp senior Stanisław Nowak obchodził  33. rocznicę świeceń biskupich. Udzielił mu ich kardynał Józef Glemp, prymas Polski, z towarzyszeniem kardynała Franciszka Macharskiego, arcybiskupa metropolity krakowskiego i biskupa Juliana Groblickiego.

Królem jest Chrystus!

26.11.2017

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, obchodzona w niedzielę 26 listopada, zmusza do zadania sobie pytania – czy Jezus Chrystus rzeczywiście panuje w naszym życiu? Czy oddajemy Mu to panowanie? Mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

Matura czy inicjacja chrześcijańska?

25.11.2017

4. Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbywa się w od 23 do 26 listopada na Jasnej Górze. W spotkaniu odbywającym się pod hasłem „Matura czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie – między mistagogią a misją” uczestniczy ok. 700 osób.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Chrystus Ukrzyżowany jest Zmartwychwstałym. Żyje i prowadzi nas do Domu Ojca niezależnie od miejsca, gdzie żyjemy, cierpimy i umieramy. Za Błogosławionym Janem Pawłem II pragnę przypomnieć słowa – klucze, które nas weryfikują: prawda, zaufanie, wspólnota. Bez prawdy nie ma wolności, bez prawdy nie ma tożsamości, bez prawdy nie ma narodu. Chryste zwyciężaj! Maryjo, prowadź!
10 kwietnia 2012 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.