szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Tym żyje Kościół – komentuje ks. prof. Marian Duda

05.12.2017

Podróż papieża Franciszka do Birmy i Bangladeszu, prawne ograniczenia handlu w niedziele oraz dlaczego podkreślanie wartości życia ludzkiego od poczęcia jest tak ważne – takie były tematy rozmowy Aleksandry Mieczyńskiej z ks. prof. Marianem Dudą w audycji „Tym żyje Kościół” 1 grudnia.

POSŁUCHAJ

ALM/Radio Fiat

Pierwsze międzynarodowe rekolekcje internetowe na Adwent pod patronatem Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji noszą tytuł Misericordia et misera – Miłosierdzie i nieszczęśliwa.

Jubileusz chóru „Basilica Cantans”

05.12.2017

W dniu 8 grudnia o godz. 19.00 w Filharmonii Częstochowskiej będzie miał miejsce występ cenionego chóru „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Adwentowe baczenie! (TV Niedziela)

05.12.2017

W homilii, którą wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski wobec pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i wiernych z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, padły znane, ale nigdy dość przypominane słowa zachęty o ewangelicznym czuwaniu. Szczególnie mocno wybrzmiały słowa o skutkach nieczuwania. Na progu Adwentu warto wzbudzić w sobie ewangeliczną czujność.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

W wieku 95 lat zmarła Śp. Helena KMIEĆ, 
mama ks. Jacka Kmiecia, proboszcza parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu.

Msza święta pogrzebowa: poniedziałek, 4 grudnia 2017 r. o godzinie 11:00 w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Radomsku.

W piątek, 1 grudnia w Sali parafialnej przy kościele Narodzenia Pańskiego w Częstochowie miało miejsce wyjątkowe spotkanie. To „Mikołaj” zorganizowany dla dzieci osieroconych, będących pod opieką Stowarzyszenia Hospicjum DAR SERCA w Częstochowie.

Tańczący z Ewangelią

01.12.2017

Koncert zespołu "Sąsiedzi", świadectwo Jaśka Meli, katecheza poprowadzona przez abp Grzegorz Rysia metropolitę łódzkiego i adoracja Króla Królów, Jezusa Chrystusa złożyły się na spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży "Strumienie wody żywej", które odbyło się 25 listopada w Częstochowie w ramach IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

[fot. episkopat.pl]

 

Drodzy Bracia i Siostry!

 

Motywem przewodnim niniejszego listu pasterskiego jest setna rocznica powstania Rycerstwa Niepokalanej − prostej realizacji prawdy o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, tak jak rozumiał to  św. Maksymilian Maria Kolbe. W jego zamyśle Rycerstwo Niepokalanej stanowiło formę wcielenia maryjnego dogmatu w praktykę życia codziennego.

W 1933 roku o. Kolbe, podczas podróży misyjnej, w jednym ze swoich listów napisał, na czym to „wcielenie” − w duchu Rycerstwa − polega: „Pragniemy do tego stopnia należeć do Niepokalanej, by nie tylko nie pozostało w nas nic, co by nie było Jej, ale byśmy zostali unicestwieni  w Niej, przemienieni w Nią, przeistoczeni w Nią, aby tylko Ona pozostała. – Byśmy tak bardzo byli Jej, jak Ona jest Boga” (Pisma I,655).

„Niedziela”- przegląd tygodnia

30.11.2017

Najważniejsze i najciekawsze artykuły, które poleca 49. numer Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Tenisie Stołowym rozegrane zostaną w sobotę, 2 grudnia. Za ich organizację odpowiada duszpasterz sportowców częstochowskiej archidiecezji – ks. Łukasz Dybowski:

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska/Radio Fiat

Zobacz także http://fiat.fm/info/mistrzostwa-lso-w-tenisie-stolowym/

Drużyna seminarzystów z Kielc, w składzie: Ireneusz Kamiński, Grzegorz Chlewicki, Tomasz Pytlarz zdobyła w środę Mistrzostwo Polski w seminaryjnych zawodach tenisa stołowego. 20. edycja turnieju obyła się w hali sportowej seminarium częstochowskiego w dniach 27-29 listopada.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny - Człowiek dobry jak chleb

29.11.2017

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku organizuje Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny - Człowiek dobry jak chleb. Konkurs związany jest z postacią św. Brata Alberta. Komisji konkursowej przewodniczy światowej klasy artysta fotografik Wojciech Prażmowski.

W załącznikach zamieszczone są:  plakat, regulamin i formularz zgłoszeniowy.

PLAKAT

REGULAMIN

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Biskup Przybylski na spotkaniu z przedszkolakami

29.11.2017

W poniedziałek 27 listopada w Kościele p. w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy Alei Jana Pawła II 82 w Częstochowie biskup Andrzej Przybylski spotkał się z przedszkolakami uczęszczającymi na co dzień do Przedszkola Sióstr Nazaretanek.

Więcej Radio Fiat

Sakrament Bierzmowania a ewangelizacja

29.11.2017

Abp Rino Fisichella - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji wziął udział w IV Kongresie Nowej Ewangelizacji na Jasnej Górze poświęconym posłudze wśród młodzieży. Drugiego dnia Kongresu, 24 XI 2017 r., wygłosił wykład na temat „Sakrament Bierzmowania a ewangelizacja”.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Chodzi o życie wiarą

29.11.2017

26 listopada zakończył się czterodniowy IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Temat Kongresu „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska” sformułowany był na tyle prowokacyjnie, by pobudzać do dyskusji, której echa odbiją się falą w całym kraju, a owoce pozostaną na długo. Z abp. Grzegorzem Rysiem – w dniu zakończenia Kongresu – rozmawiała Aleksandra Mieczyńska:

POSŁUCHAJ

źródło fot. Nowa Ewangelizacjia (KEP)

ALM/Radio Fiat

Mistrzostwa stołowych rakiet

28.11.2017

XX Jubileuszowe Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym w dniach od 27 do 29 listopada 2017 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Szczyt Jasnej Góry zwieńczony jest krzyżem i światłem. To światło dzisiaj w sposób szczególny łączy się z miejscem, jakim jest Lourdes, gdzie ludzie z całego świata wraz z Maryją wpatrują się w tajemnicę Syna. Przyszliśmy tutaj, gdzie Ona zapisuje w swoim macierzyńskim Sercu te ważne daty dla każdego z nas. Odejdźmy stąd ze światłem nowej nadziei, którą pokładamy w Bogu.

11 lutego 2012 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.