szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Wigilia dla najbardziej potrzebujących w Częstochowie (TV Niedziela)

23.12.2017

Caritas częstochowska przygotowała wigilię dla ponad 300 biednych i bezdomnych w sali parafialnej przy archikatedrze Św. Rodziny. Honorowy patronat nad uroczystością objął Wacław Depo, metropolita częstochowski. W wigilii wzięli udział także władze miasta na czele z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem, parlamentarzyści, senatorowie, przedstawiciele MOPS, bracia kapucyni, siostry zakonne, Rycerze Kolumba, wolontariusze i harcerze.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

„W historii świata są dwie noce, które są rozproszone światłem niezwykłym. Pierwsza to noc betlejemska, kiedy Bóg rodzi się człowiekiem po to, aby dźwigać człowieka z upadków i ciemności, i przemieść do innego świata. Druga noc to tajemnica zmartwychwstania Jezusa”.  - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który spotkał się 23 grudnia w sali parafialnej przy archikatedrze Św. Rodziny w Częstochowie z ponad 300 biednymi i bezdomnymi, dla których Caritas częstochowska przygotowała wigilię.

W sobotę, 23 grudnia w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim. W spotkaniu wzięli udział m. in. kapłani, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, wolontariusze ruchów pro-life, pracownicy  tygodnika katolickiego „Niedziela” z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz, pracownicy Kurii Metropolitalnej z ks. prał. Marianem Szczerbą, kanclerzem Kurii.

Adwent 2017 – Parafia Rodziną rodzin

23.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 18 - Parafia Rodziną rodzin.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Przygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim – IV niedziela Adwentu, 24 grudnia

23.12.2017

24 grudnia 2017 roku to IV niedziela Adwentu, na którą Kościół przygotował czytania z Księgi Samuela (2 Sm 7,1-5.8b-12.14a.16), fragmentu Listu św. Pawła do Rzymian (Rz 16,25-27) i Ewangelii św. Łukasza (Łk 1,26-38), po drodze zatrzymując nas przy psalmie (Ps 89, 2-5.27.29). Zapraszamy do wysłuchania rozważań bp. Andrzeja Przybylskiego, przygotowujących do niedzielnej liturgii.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

SW/Radio Fiat

Adwent 2017 – Kaplica Męczenników. Bł. s. Kanuta

22.12.2017

"Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 17 - Kaplica Męczenników. Bł. s. Kanuta.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Spotkanie opłatkowe z Księdzem Arcybiskupem, 23 grudnia, godz. 11.00

14.12.2017

[fot. Bożena Sztajner/Niedziela]

W sobotę, 23 grudnia br. o godz. 11:00, w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, odbędzie się przedświąteczne spotkanie opłatkowe z Księdzem Arcybiskupem Wacławem Depo, Metropolitą Częstochowskim. Będzie to okazja do złożenia życzeń i wspólnej modlitwy.

Zapraszamy Przewielebnych Księży, Czcigodne Siostry zakonne i osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych do udziału w tym spotkaniu.

Z życzeniem owocnych przeżyć ostatnich dni Adwentu

ks. Mariusz Bakalarz

Misterium o Bogu ukrytym to projekt muzyczny, który zrodził się przed laty w głowie (i w sercu) Mariusza Domaszewicza. Domaszewicz zaczerpnął teksty z utworów Karola Wojtyły: Pieśni o Bogu ukrytym, Pieśni o słońcu niewyczerpanym, z poematu Wigilia wielkanocna 1966 oraz z dramatu Brat naszego Boga. Muzykę do całości napisał Roman Ziemlański. Na rynek trafiło niedawno drugie wydanie Misterium o Bogu ukrytym, w odmienionej aranżacji muzycznej, opracowanej przez Roberta Glińskiego. Utwory wykonują: Adama Saczka, Mariusz Domaszewicz, Rafał Bulski, Krzysztof Drynda, zespół Synergia oraz Akademicki Chór Politechniki Śląskiej.

Gośćmi Radia Fiat są Mariusz Domaszewicz i Robert Gliński.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

Adwent 2017 – Kaplica Męczenników. Bł. Maksymilian Binkiewicz

22.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 16 - Kaplica Męczenników. Bł. Maksymilian Binkiewicz.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Konkurs na Wieczernikową Choinkę

21.12.2017

Inauguracja X edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

„Niedziela”- przegląd tygodnia

21.12.2017

Najważniejsze i najciekawsze artykuły, które poleca 52. numer Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Adwent 2017 – Kaplica Męczenników. Bł. Ludwik Gietyngier

20.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 15 - Kaplica Męczenników. Bł. Ludwik Gietyngier.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Bezdomni budują szopkę dla Jezusa

20.12.2017

Bezdomni z miejskiej ogrzewalni już tradycyjnie przygotowują szopkę bożonarodzeniową na centralnym placu Częstochowy, przed kościołem św. Jakuba. Pomoc organizacyjną a także ciepły posiłek dla pracujących, za sprawą siostry Mileny ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa zapewniło kilka okolicznych barów i zaprzyjaźnione instytucje.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

 

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

 

Co święta Bożego Narodzenia znaczą dla nas i dla naszej codzienności ? – pytał bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podczas spotkania adwentowego nauczycieli akademickich częstochowskich uczelni, które odbyło się wieczorem 19 grudnia w kościele akademickim pw. św. Ireneusza biskupa i męczennika w Częstochowie. W spotkaniu wzięli udział wykładowcy m. in. Akademii Jana Długosza i Politechniki Częstochowskiej.

Adwent 2017 – Krzyż Katedralny. Światowy Dzień Chorego

20.12.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” oraz 100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie - to temat tegorocznych rozważań adwentowych w archidiecezji częstochowskiej. Część 14 - Krzyż Katedralny. Światowy Dzień Chorego.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Orszaki Trzech Króli w naszej archidiecezji - prośba od administratora strony

19.12.2017

Zwracam się z uprzejmą prośbą do księży o przesłanie informacji o organizowanych Orszakach Trzech Króli w parafiach. Informację proszę przesłać na adres referat.media@gmail.com do czwartku 21 grudnia włącznie.

 

Ks. Mariusz Frukacz

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Patrząc się na tych najmłodszych, stojących przed Obrazem Matki Bożej i Chrystusa, trzeba powiedzieć: Miłość nie przychodzi znikąd, ona pochodzi od Boga i każdy z nas ma swoje własne imię, wpisane od chrztu nie przez przypadek, nie przez ślepy los, tak jak nieraz mówimy o św. Macieju, ale to wszystko jest z miłości Boga i naszych najbliższych.

14 maja 2013 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.