szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Materiały duszpasterskie na Adwent 2017 (TV Niedziela)

22.11.2017

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” – to tytuł piątej edycji materiałów na Adwent przygotowanych przez Wydawnictwo „Regina Poloniae”, Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W skład materiałów wchodzą: książeczka dla dzieci z 18 naklejkami, baner z wizerunkiem Świętej Rodziny, książka z kazaniami wraz z płytami CD i DVD oraz piosenka „Tuż-tuż” zespołu Mała Armia Jezusa. Materiały można zamówić w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, tel. 343651204.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Zarząd Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza serdecznie Księży Asystentów, Prezesów Parafialnych Oddziałów, Członków Akcji Katolickiej, Klubu Częstochowskiego Seniora z parafii św. Wojciecha, Kluby Wolontariatu Akcji Katolickiej oraz Sympatyków Akcji na Forum Akcji Katolickiej, które odbędzie się w niedzielę 26 listopada na Jasnej Górze.

– Zanoszenie Komunii św. do chorych, często przykutych do łóżka, to nieoceniony dar, nieoceniona służba tym, którzy czekają na Pana Jezusa. Dlatego nie bójcie się być posłanymi i umocnionymi w Duchu Świętym reprezentantami Chrystusa i Kościoła – powiedział abp Wacław Depo do ósmej grupy wiernych świeckich Kościoła częstochowskiego i sióstr zakonnych włączonych w służbę Chrystusowi Eucharystycznemu.

Spotkanie ewangelizacyjne "Strumienie wody żywej" - 25 listopada, godz. 15.00

21.11.2017

Zapraszamy Duszpasterzy i Katechetów wraz z młodzieżą na spotkanie ewangelizacyjne "Strumienie wody żywej" dla uczniów klas trzecich gimnazjum i młodzieży od nich starszej, w ramach IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Spotkanie w Hali Polonia w Częstochowie, odbędzie się 25 listopada. Rozpocznie  się ono o godz. 15.00 w i potrwa do 21 :30. 

Będzie to czas, w którym każdy będzie miał okazję spotkać się w żywym Kościele z żywym Bogiem.

W programie:

- koncert zespołu "Sąsiedzi"

- świadectwo Jaśka Meli

- katecheza poprowadzona przez Abp Grzegorz Rysia

- adoracja Króla Królów – Jezusa Chrystusa - będzie to czas by zawierzyć Panu pragnienia swojego serca

- możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania i modlitwy wstawienniczej

- EUCHARYSTIA - źródło i szczyt życia Kościoła 

W czasie spotkania zaplanowane są dwie przerwy. Podczas jednej z nich przewidziany jest poczęstunek, jednak watro zabrać ze sobą dodatkowy prowiant. 

Organizatorzy muszą wiedzieć ilu uczestników się spodziewać, dlatego prosimy o informację smsem pod nr tel. 664463702.  W treści należy wpisać: swoje imię i nazwisko, podać liczbę młodych oraz parafię, z której przyjedziecie. W razie dodatkowych pytań proszę  dzwonić pod wyżej podany nr codziennie po godz. 20.00.

Info: Agnieszka Armacińska

„Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” to piąta edycja częstochowskich materiałów na Adwent przygotowanych przez Wydawnictwo „Regina Poloniae”, Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W skład materiałów wchodzi książeczka dla dzieci (z naklejkami), piosenka „Jezus tuż, tuż”, baner z wizerunkiem Świętej Rodziny, książka z kazaniami wraz z płytami CD (audio) i DVD (video).

Sport jest doskonałym sposobem kształtowania ludzkiego ducha. Jego wielki potencjał pomaga odkryć nowa książka „Duchowy GPS sportowca”, wydana pod redakcją ks. dr. hab. Arkadiusza Olczyka, profesora naszego seminarium. Publikacja ta związana jest z XX Jubileuszowymi Mistrzostwami w Tenisie Stołowym Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych.

Zapraszamy wszystkich Ministrantów i Lektorów na Archidiecezjalny Turniej Tenisa Stołowego !!!!!
II MISTRZOSTWA odbędą się 2 grudnia o godz.9.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.Zgłoszenia do 25 listopada !!!!! 
Serdecznie Zapraszamy!!!!
Zgłoszenia i Kontakt:
Ks. Łukasz Dybowski
tel:504680697
e-mail:duszasportu@gmail.com

REGULAMIN

Życie w seminarium duchownym to przede wszystkim modlitwa i nauka, ale nie tylko. To także dobry czas na rozwój swoich pasji. Temu służą organizowane w Częstochowie coroczne Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym. W tym roku przypada już 20. edycja tych sportowych zmagań, która odbędzie się w dniach 27-29 listopada.

W jakim miejscu można dokonać puryfikacji naczyń liturgicznych? Ile razy w ciągu dnia i pod jakimi warunkami wierni mogą przyjąć Komunie Świętą? W jakich momentach Mszy Świętej można zastosować komentarze i co powinny zawierać? Czego symbolem jest chleb i wino niesione w procesji z darami? Na te i inne pytania musieli odpowiedzieć lektorzy podczas części teoretycznej egzaminu na ceremoniarza, który odbył się 18 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Nowenna przed Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

20.11.2017

[fot. za opoka.org.pl]

W załączniku znajduje się tekst nowenny przed Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata a jednocześnie przed pierwszą rocznicą Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

ZAŁĄCZNIK

 

Promowanie muzyki liturgicznej i chrześcijańskiej, a także popularyzacja piosenki religijnej i wartości chrześcijańskich, to cele Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Radomsku. Od czterech lat Festiwal gromadzi dzieci, młodzież i dorosłych. Są to soliści, instrumentaliści, zespoły wokalne, chóry kościelne, schole liturgiczne, wokaliści, którzy przyjeżdżają do Radomska z różnych stron Polski.

Nie traćmy wrażliwości – abp Depo o ubogich

19.11.2017

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich kończąc Jubileusz Miłosierdzia. 19 listopada ten dzień przeżywamy po raz pierwszy. Orędzie Ojca Świętego, ogłoszone 13 czerwca, zaczyna się od słów: Nie miłujmy słowem, ale czynem.
Rozmowa z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim.

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA I ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

ALM/Radio Fiat

Z udziałem redaktorów i pracowników tygodnika katolickiego „Niedziela” 19 listopada w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbyła się tzw. „niedziela z „Niedzielą”. Spotkanie było okazją do przybliżenia roli ewangelizacyjnej „Niedzieli” w parafii i w duszpasterstwie, ale również do przypomnienia głównego przesłania obchodzonego w Kościele I Światowego Dnia Ubogich.

Żyć to Chrystus – biografia bp. Stanisława Czajki

19.11.2017

Mihi vivere Christus. Życie i działalność biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej Stanisława Czajki (1897-1965)” – tak zatytułowana jest biografia bp. Czajki, autorstwa ks. Marka Jelonka, proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach. Biografia ukazała się w Wydawnictwie Archidiecezji Częstochowskiej „Regina Poloniae” w stulecie objawień fatimskich oraz 120. rocznicę urodzin bp. Czajki.
Ks. Marek Jelonek był gościem Radia Fiat

POSŁUCHAJ

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

ALM/Radio Fiat

Tym żyje Kościół – – rozmowy z ks. dr. hab. Marianem Dudą – 17 listopada

19.11.2017

Czym żyje Kościół? W audycji z 17 listopada m.in. o tym, co papież Franciszek mówi o Eucharystii i dlaczego tak często przypomina o rzeczach (z pozoru) oczywistych; o grzechu obmowy – o tym mówił Franciszek do uczestników Międzynarodowego Zgromadzenia Unii Apostolskiej Kleru; a na koniec o I Światowym Dniu Ubogich, przeżywanym 19 listopada. Z ks. dr. hab. Marianem Dudą rozmawiała Aleksandra Mieczyńska.

POSŁUCHAJ

ALM/Radio Fiat

Rycerze Kolumba u Jasnogórskiej Pani (TV Niedziela)

18.11.2017

Rycerze Kolumba stanęli przed obliczem Pani Jasnogórskiej w dniu 18 listopada 2017 aby zawierzyć Jej swoje posłannictwo. Tegoroczna pielgrzymka, o czym przypominali przedstawiciele organizacji Rycerze Kolumba, ma dwa główne wymiary – pierwszy to akcja charytatywna w przeddzień I Światowego Dnia Ubogich, a druga – zachęcenie mężczyzn do wstąpienia w szeregi organizacji.

ZOBACZ TV NIEDZIELĘ

Zobacz także www.jasnagora.com

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dzieje wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski, jak również Matki Bożej Łaskawej, Królowej Korony Polskiej ze Lwowa i Lubaczowa, pokazują, że być wiernym i być Polakiem nigdy nie było łatwo, ale im bardziej trudno, tym bardziej warto być Polakiem. Tego uczył nas Błogosławiony Jan Paweł II. Na wierność Bogu i Ojczyźnie z serca błogosławię.

22 listopada 2012 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.