Spotkanie POAK przy par. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie

17.03.2017

Marcowe spotkanie POAK przy par. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie stanowiło doskonałą okazję do podziękowania wieloletniemu prezesowi Parafialnego Oddziału - Jerzemu Gawrońskiemu, za dotychczasową działalność. Spotkanie formacyjne poprzedziła koncelebrowana Eucharystia.

 

W intencji członków AK modlił się proboszcz parafii ks. Kazimierz Zalewski. Na zakończenie nabożeństwa ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ksiądz proboszcz w obecności członków AK i parafian odczytał dekret Metropolity Częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo, mianujący panią Monikę Karoń-Dróżdż, prezesem Parafialnego Oddziału.

W spotkaniu uczestniczył prezes DIAK, dr Artur Dąbrowski, który w swym wystąpieniu, podziękował dotychczasowemu prezesowi panu Jerzemu Gawrońskiemu. Nawiązując do myśli teologicznej biskupa Kubiny, prezes Dąbrowski powiedział: „Żywy Kościół około Jasnej Góry”, tak o diecezji częstochowskiej mówił jej pierwszy biskup Teodor Kubina. Uczył nas, ze właśnie w takiej wspólnocie kluczową rolę odgrywać musi miłość społeczna. Jak twierdził pierwszy Pasterz naszej diecezji: "Ten właśnie rodzaj miłości, jest „obowiązkiem wysuwającym się na pierwsze miejsce w Akcji Katolickiej”. Wyrażając uznanie dla dotychczasowej pracy pana Jerzego, życzymy dalszego wspierania bliźnich w świadczeniu miłosierdzia".

 

 

W części formacyjnej, przybyli na spotkanie POAK członkowie, wysłuchali katechezy poświęconej społecznej nauce Kościoła i roli jaką w niej odgrywają encykliki o charakterze społecznym. W swym wystąpieniu nowa prezes parafialnego oddziału przedstawiła koncepcję funkcjonowania wspólnoty. "Pierwszorzędnie musimy podjąć działania zmierzające w kierunku przyprowadzenia innych osób do Chrystusa i Akcji Katolickiej. W oparciu o duchowość właściwą laikatowi, będziemy motywować siebie i innych do wstania z kanapy, o której mówił papież Franciszek" - mówi Monika Karoń-Dróżdż, prezes POAK.

Spotkanie stanowiło również okazję do promocji projektu: "Senior w eterze", który w ramach Rządowego Programu ASOS, realizować będzie Diecezjalny Instytut. Ponadto pani prezes, zapoznała seniorów z ofertą fundacji "Czyn Katolicki", która przy parafii św. Wojciecha w Częstochowie, powołała do istnienia "Klubu Seniora". Nowa prezes zachęcała członków POAK, do włączenia się w inicjatywę animowaną przez Zarząd DIAK i fundację "Czyn Katolicki".

Renata Olczyk - Wiceprezes DIAK

Kuria Metropolitalna Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa 34 324 10 44, 34 324 96 28; fax: 34/ 365 11 82
Sekretarz Księdza Arcybiskupa: ks. Mariusz Trojanowski, 34 324 33 75, sekretarz @ archiczest . pl
Kuria czynna: poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – g. 13.00; czwartek – g. 11.00 – 13.00; g. 14.00 – 16.00. W soboty i niedziele Kuria jest nieczynna.