"Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - inż. Ryszard Dyja

11.10.2017

18 października o godzinie 18:00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie o spotkaniach ks. prał. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego z Janem Pawłem II opowiadał będzie inż. Ryszard Dyja - najbliższy współpracownik Niezłomnego Kapłana. W czasie spotkania obejrzymy fragmenty filmu "Harcerski Krzyż" w reż. Anny Pietraszek.

Inżynier Ryszard Dyja należy do Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków w Katowicach. Jego Tata był jeńcem Kozielska. On sam z Mamą przetrwali Syberię. Przez wiele lat współpracował blisko z ks. prał. Peszkowskim, wspierał go w walce o godne upamiętnienie zamordowanych na nieludzkiej ziemi Polaków i odkłamywanie prawdy o tamtych zbrodniach.

Wieczór zwieńczy spektakl muzyczny "Chrzest 966. Źródło" w reżyserii Sebastiana Dylnickiego.

"Chrzest 966. Źródło" to muzyczna opowieść o najważniejszych wydarzeniach z naszego Narodu. Usłyszymy w niej autorskie utwory Jacka Sroki – Ritau. Pojawią się także motywy z polskich pieśni tj. „Bogurodzica” czy „Z dawna Polski Tyś Królową”. Spektakl uświadomi Rodakom na nowo, jak wiele konsekwencji niesie wydarzenie sprzed 1050 lat. W oparciu o Krzyż wspomnimy takie wydarzenia jak niezapomniane Bitwy pod Grunwaldem i Wiedniem. Nie zabraknie wzmianki o Potopie szwedzkim. Nie pozwolimy aby w niepamięć widowni odeszły ani chwile chwały, ani klęski. Odczujemy ból rozbiorów, upadłych powstań nie zapominając przy tym o każdorazowej mobilizacji Polaków w najtrudniejszych momentach. Będziemy na nowo dumni z Papieża Polaka, a w odwołaniu do czasów teraźniejszych nie zabraknie wzmianki o Światowych Dniach Młodzieży. Scenografia to starannie przemyślana oprawa graficzna za pomocą kultowych obrazów, które od wieków wpisały się w świadomość Polaków. Spektakl przygotowywany  z orkiestrą.

W cyklu "Młode talenty" wystąpi Maria Markiewicz.

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
ul. Jagiellońska 67/71

Kuria Metropolitalna Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa 34 324 10 44, 34 324 96 28; fax: 34/ 365 11 82
Sekretarz Księdza Arcybiskupa: ks. Mariusz Trojanowski, 34 324 33 75, sekretarz @ archiczest . pl
Kuria czynna: poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – g. 13.00; czwartek – g. 11.00 – 13.00; g. 14.00 – 16.00. W soboty i niedziele Kuria jest nieczynna.