Pielgrzymka Przemyska w parafii św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie

15.07.2017

W 11. dniu Przemyskiej Pielgrzymki, 14 lipca 2017 r., pątnicy uczestniczyli we Mszy świętej w Gorzkowie Nowym. To ostatnia Eucharystia na szlaku pątniczym, jutro pielgrzymi dotrą już przed tron Pani Jasnogórskiej. Na początku liturgii proboszcz parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowiw,, ks. Bogumił Kowalski, zaprosił wiernych do wspólnej modlitwy za przyczyną patrona miejsca. Mszy świętej przewodniczył abp Adam Szal, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”.

HOMILIA KS. INF. IRENEUSZA SKUBISIA

Pozdrowił on pielgrzymów słowami Witajcie w domu, uświadamiając im, że możemy radować się naszą Ojczyzną jako jednym polskim domem, w którym jest kochająca Matka. Powrócił do współczesnej historii naszego narodu, zauważając, że Polska to coś więcej niż tylko ziemia. – Polska mieści się w sercu, Polska mieści się w rodzinie i Polska mieści się w Kościele. Następnie, nawiązując do słów wypowiedzianych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa 6 lipca br. w Warszawie, przypomniał trzy słowa, które Polacy powtarzają w najtrudniejszych chwilach: „My chcemy Boga…”.

Kaznodzieja zaznaczył, że dziś cała Europa pragnie Boga. I tu otwiera się ważne zadanie dla Polski – ma ona nieść Staremu Kontynentowi przesłanie powrotu do chrześcijańskich korzeni. Przy tym ks. Infułat podzielił się radością powstałego niedawno na Jasnej Górze ruchu Europa Christi (Europa Chrystusa). Ruch swoja nazwą i podejmowanymi inicjatywami niesie to wołanie, ponieważ Europa nie jest Marksa, bezbożników czy Mahometa, ale jest Europą Chrystusa.

Na koniec homilii zabrzmiały podnoszące na duchu słowa: – Jesteśmy w domu, jesteśmy w Polsce, jesteśmy w Kościele, jesteśmy u Maryi i do Jej domu zmierzamy. Czujmy się zawsze bardzo dobrze w kościele i w domu, czujmy się dobrze zjednoczeni z Chrystusem, zjednoczeni w Jego Ewangelii i w Jego świętym krzyżu.

Info za http://przemyska.pl/2017/07/14/ppp-a-to-polska-wlasnie/

fot. Magdalena Kondryszyn

Kuria Metropolitalna Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa 34 324 10 44, 34 324 96 28; fax: 34/ 365 11 82
Sekretarz Księdza Arcybiskupa: ks. Mariusz Trojanowski, 34 324 33 75, sekretarz @ archiczest . pl
Kuria czynna: poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – g. 13.00; czwartek – g. 11.00 – 13.00; g. 14.00 – 16.00. W soboty i niedziele Kuria jest nieczynna.