Niezwykły patron „Niezwykłej Szkoły”

21.03.2017

Marzec to miesiąc nieodzownie związany z uroczystością Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – św. Józefem. Niższe Seminarium Duchowne przeżywa ten czas wyjątkowo: duchowo i świątecznie.

Jest to okres, w którym alumni oraz inne osoby związane z „Niezwykłą Szkołą” mogą przypomnieć sobie postać patrona naszego seminarium, a także jego rolę w życiu Jezusa i Maryi. Przy tej okazji szczególnie omadlane jest to miejsce, któremu patronuje św. Józef, poprzez podziękowanie Bogu za dotychczasowy okres istnienia NSD, modlitwę za absolwentów i obecnych uczniów i prośby o dalszy rozwój tego 65-letniego dzieła. Już początkowe dni marca dały nam znać, że zbliża się uroczystość patrona szkoły. Klasa II opanowywała scenariusz do misterium o św. Józefie, po kolei mijały dni nowenny do świętego Józefa, scenografia na sali gimnastycznej nabierała wspaniałego, klimatycznego kształtu, a redaktor naczelny, Daniel Piedo nadał gazetce szkolnej ostateczny kształt.

Te wszystkie sprawy przywoływały w nas ducha wzajemnej pomocy, życzliwości. Innymi słowy –wyraźnie odczuwaliśmy opiekę naszego Patrona. Na ul. Piotrkowskiej 17 uroczystość św. Józefa rozpoczęła się już w niedzielę 19 marca przybyciem w nasze progi abpa Stanisława Nowaka oraz rodzin uczniów. Nie zabrakło też profesorów i wychowawców. Nad wszystkim ojcowską opiekę sprawował ks. rektor – Jerzy Bielecki oraz ks. prefekt Szymon Stępniak. O godz. 10:30 odbyło się misterium, opowiadające o Oblubieńcu NMP. Po przedstawieniu był czas na przemowę Księdza Arcybiskupa, wspólne zdjęcia z aktorami oraz prezentację książki o Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Kiedy wszystkie dotychczasowe rzeczy dobiegły końca rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. abp Stanisław Nowak. Przy ołtarzu byli obecni również księża przełożeni. Podczas kazania usłyszeliśmy wiele informacji o Głowie Świętej Rodziny, o jej wkładzie w życie i wychowanie Jezusa Chrystusa. Ponadto zgłębiliśmy słowa Ewangelii, traktujące o Jezusie i Samarytance. Arcybiskup Stanisław Nowak nawiązując do sytuacji z ewangelii głosił jak ważne jest w naszym życiu trwanie w łasce uświęcającej, jak bezcenny jest ten dar, jednoczący nas z miłością Boga. Po wysłuchaniu homilii z pewnością odnajdziemy w sobie siły, by trwać w łasce. W chwilach kryzysu można przecież przywołać św. Józefa, który swoim życiem pokazał, że ten kto zaufa Panu z pewnością się nie zawiedzie i będzie szczęśliwy. Po Eucharystii wszyscy udaliśmy się na uroczysty obiad, po którym nadszedł czas na spotkanie przy kawie, herbacie i pysznym cieście upieczonym i przywiezionym przez naszych rodziców. W czasie poobiedniej rekreacji został rozegrany turniej tenisa stołowego o puchar Księdza Rektora. Po zaciętej, nieraz zatrzymującej krew w żyłach walce zwycięzcą zawodów został Daniel Piedo, który w finale wygrał z faworyzowanym uczniem klasy I – Marcinem Zarembą. Na podium wszedł również Mateusz Wujtewicz, który ex aequo ze Sławomirem Zbierańskim zajął 3 miejsce. Niedziela dobiegała końca, a my podczas apelu jasnogórskiego mieliśmy okazję, aby jeszcze raz podziękować za wszystko, również za dar niezwykłego patrona jakim bezsprzecznie jest św. Józef.

Sławomir Zbierański Alumn kl. II

FOTORELACJA

Kuria Metropolitalna Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa 34 324 10 44, 34 324 96 28; fax: 34/ 365 11 82
Sekretarz Księdza Arcybiskupa: ks. Mariusz Trojanowski, 34 324 33 75, sekretarz @ archiczest . pl
Kuria czynna: poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – g. 13.00; czwartek – g. 11.00 – 13.00; g. 14.00 – 16.00. W soboty i niedziele Kuria jest nieczynna.