Ks. Skubiś o Europie Chrystusa w Ołomuńcu

25.04.2017

„Dzisiaj trzeba mówić o Europie Chrystusa” - mówił w homilii 25 kwietnia ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach. Mszy św. dla 500 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie przewodniczył biskup senior Josef Hrdlička, biskup pomocniczy archidiecezji ołomunieckiej w latach 1990-2017.

Mszę św. koncelebrowali kapłani, duchowi opiekunowie pielgrzymki, na czele z ks. Józefem Kulą redaktorem odpowiedzialnym edycji rzeszowskiej „Niedzieli” i kierownikiem pielgrzymki oraz ks. Jarosław Krzewicki, kapłani z redakcji „Niedzieli”: ks. Mariusz Frukacz i ks. Jacek Molka. Na Mszy św. byli również obecni pracownicy „Niedzieli” z Lidią Dudkiewicz redaktor naczelną tygodnika oraz red. Ewą Oset z Częstochowy.

 

Przed Mszą św. w katedrze ołomunieckiej Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli” przybliżyła m. in. ideę Ruchu „Europa Christi”, wskazując, że trzeba powrócić do pozdrowienia „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” i podkreśliła, że obchody jubileuszu 90 – lecia „Niedzieli” kończą się w Ołomuńcu i tutaj zaczyna się nowa dekada służby i pracy tygodnika dla Kościoła.

 

 

Na początku Mszy św. bp Josef Hrdlička  wyraził radość z faktu, że do katedry ołomunieckiej, w której modlił się św. Jan Paweł II przybyło tak wielu przyjaciół, pielgrzymów z Polski - Modlę się, aby miłość Boża dotknęła waszych serc i tego wszystkiego, co tworzy wasze życie. Modlę się za przyjaźń i więź pomiędzy narodem czeskim i polskim. Modlę się za Europę, która przeżywa kryzys tożsamości, aby mogła dostrzec w Polsce znak i świadectwo, które wypełniło się w postawie św. Jana Pawła II – powiedział bp Hrdlička i przekazał pozdrowienia i błogosławieństwo od abp. Jana Graubnera, arcybiskupa archidiecezji ołomunieckiej.

 

Następnie w homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś przypominając początki chrześcijaństwa na ziemi polskiej powiedział: „Wyrażamy w tej katedrze wdzięczność czeskiemu narodowi za Chrzest Polski. Ten fakt zdecydował o polskiej tożsamości. To tożsamość słowiańska i maryjna”.

 

Ks. Skubiś składając podziękowania na ręce bp. Hrdlička dla prymasa Czech kard. Dominika Duki przypomniał słowa, które arcybiskup metropolita Pragi i prymas Czech wypowiedział 23 kwietnia b.r. w Gnieźnie.Współczesne próby znieważenia naszego wielkiego papieża, świętego Jana Pawła II, Dobrego Pasterza są nie tylko obelgą dla jego osoby i Kościoła, ale jest też pogwałceniem waszej polskiej tożsamości a także pogwałceniem tożsamości naszych narodów, zniewagą dla walki o wolność i sprawiedliwość. Śmiem twierdzić, że jest to Hiroszimą naszej kultury i cywilizacji, bardziej niebezpieczną, niż inne zagrożenia, których się obawiamy. Jeśli pominęli byśmy to milczeniem, to popełnilibyśmy samobójstwo z tchórzostwa” – cytował słowa kard. Duki ks. inf. Ireneusz Skubiś.

 

„Spektakl  „Klątwa” to bomba rzucona w tożsamość Europy i w kulturę europejską. Kard. Duka w Gnieźnie nazwał rzecz po imieniu” – dodał ks. Skubiś.

 

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „Europa przeżywa zanik pamięci, duchowego Alzheimera, a ten kryzys Europy ma zakorzenienie w grzechach w Europie. Takim  przykładem grzechu była rewolucja francuska, rewolucja bolszewicka. Źródłem takiego braku pamięci jest grzech ateizmu”.

 

„Dzisiaj trzeba mówić o Europie Chrystusa. To nie może być Europa Mahometa, Marksa czy Engelsa. Trzeba wracać do Chrystusa. Trzeba w Europie powrócić do pozdrowienia: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – kontynuował ks. Skubiś.

 

Ks. Skubiś wskazał również na znaczenie sanktuariów w Europie „jako wyznaczników dla pielgrzymów, którzy są znakiem Jezusa Chrystusa, który wędruje przez Europę”.

 

Kaznodzieja przypomniał, że „Eucharystia to bardzo ważny znak”  - Tego znaku potrzebują narody europejskie. Każdy ochrzczony Polak powinien głosić Jezusa Chrystusa. To nie pieniądz, ale wartości zachowują społeczeństwo. Policzmy się chrześcijanie! Policzmy się katolicy, bo jest na bardzo dużo! – wołał ks. Skubiś i zaapelował, że „trzeba obronić życie wewnętrzne, życie rodziny. Przed jakąkolwiek gospodarką jest bowiem życie duszy, życie wewnętrzne”.

 

Ks. Skubis zaznaczył, że „Europie potrzebny jest człowiek wierny Bogu, gdy w Europie toczy się spór o człowieka, bój o duszę Europy” i dodał: „Musi być to człowiek według miary Jezusa Chrystusa. Życie musi być na miarę Jezusa Chrystusa. Patrzmy na wzór Maryi, wzór naszych świętych patronów, świętych męczenników”.

 

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”  podkreślił, że „kultura chrześcijańska wyraża się w zdaniu, które wypowiedział kard. Robert Sarah „Bóg albo nic” - Trzeba z tą prawdą iść przez życie. „Wierzę w jednego Boga”, to jest właściwa treść naszej chrześcijańskiej i europejskiej kultury. Trzeba trzymać się Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – zakończył ks. Skubiś.

 

Przed końcowym błogosławieństwem bp Hrdlička powiedział: „Błogosławię dzieło Ruchu „Europa Christi”, błogosławię dzieła „Niedzieli” i błogosławię, aby Polska była nadzieją dla powrotu Europy do Chrystusa i korzeni chrześcijańskich”.

 

Pielgrzymi otrzymali egzemplarze „Niedzieli” oraz pamiątki z redakcji. Natomiast redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz przekazała biskupowi Hrdlička oraz na jego ręce arcybiskupowi Graubnerowi Księgę Pamiątkową „Dla nieba i dla chleba”, wydaną z racji jubileuszu 90-lecia „Niedzieli”, a także obrazki z Jasnej Góry przygotowane na 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Polski.

 

Ołomuniec w Czechach stanowi historyczną stolicę Moraw. Ołomuniec był w granicach arcybiskupstwa Moraw i Panonii (Węgier). W latach 869-885 arcybiskupem Moraw i Panonii był św. Metody, apostoł Słowian.

Budowę katedry św. Wacława w Ołomuńcu rozpoczął książę Świętopełk w latach 1104-1107. Kontynuował ją jego syn Wacław Henryk, który przed swoją śmiercią w 1130 r. przekazał budowę biskupowi ołomunieckiemu Jindřichowi Zdíkovi. Jeszcze nie dokończona budowla została konsekrowana 30 czerwca 1131 r., dokończono ją dopiero w roku 1141. W tym samym roku stała się też katedrą, to znaczy kościołem biskupim.

W katedrze ołomunieckiej znajduje się ciało św. Jana Sarkandra (1576 – 1620), kapłana, męczennika.

 

Tekst: Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Zdjęcia: Ewa Oset/Niedziela 

Kuria Metropolitalna Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa 34 324 10 44, 34 324 96 28; fax: 34/ 365 11 82
Sekretarz Księdza Arcybiskupa: ks. Mariusz Trojanowski, 34 324 33 75, sekretarz @ archiczest . pl
Kuria czynna: poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – g. 13.00; czwartek – g. 11.00 – 13.00; g. 14.00 – 16.00. W soboty i niedziele Kuria jest nieczynna.